Άνετα στην επόμενη φάση ο Τσιτσιπάς!

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας τα βρήκε… σκούρα μόνο στο δεύτερο σετ κόντρα στον Ρομπέρτο Καρμπαγές Μπαένα, αλλά δεν άφησε περιθώρια και επικράτησε με 3-0 σετ, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στη φάση των “32” του Roland Garros.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το πρώτο του εμπόδιο στο Roland Garros, καθώς επικράτησε με 3-0 σετ του Ρομπέρτο Καρμπαγές Μπαένα και πήρε την πρόκριση στη φάση των “32”, αναμένοντας τον νικητή του ζευγαριού ΣβάρτζμανΜποργκς.

Στα πρώτα δύο games, οι δύο τενίστες διατήρησαν το σερβίς τους, αλλά ο Τσιτσιπάς κατάφερε να ανεβάσει άμεσα στροφές στο πρώτο σετ και να φτάσει στο μπρέικ για να προηγηθεί με 2-1. Ο Ισπανός πρωταθλητής πίεσε για να δώσει άμεσα την απάντησή του και να επαναφέρει τις ισορροπίες, αλλά ο “Τσίτσι” άντεξε και κράτησε το σερβίς του, κάνοντας το 3-1. Εν συνεχεία, ο Μπαένα μείωσε σε 3-2, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στο μπρέικ και ο Τσιτσιπάς έκανε το 4-2. Εν συνεχεία, ο Ισπανός τενίστας έδειξε τις προθέσεις του και μείωσε εκ νέου με love game αυτή τη φορά (4-3). Με τη σειρά του, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ήταν επιβλητικός και δεν άφησε ξανά περιθώρια στον Μπαένα για να αγγίξει το μπρέικ. Έκανε το 5-3 και εν συνεχεία έκανε νέο μπρέικ, κατακτώντας το σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ, η εξέλιξη ήταν αντίστοιχη με αυτή του πρώτου. Οι δύο τενίστες κράτησαν αρχικά τα σερβίς τους, αλλά ο Τσιτσιπάς έφτασε σε ακόμη έναν μπρέικ στην αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα με 3-1. Παρ’ όλα αυτά, ο Μπαένα εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία για double break point και κατάφερε να μειώσει σε 3-2, έχοντας την ευκαιρία να κεφαλαιοποιήσει το μπρέικ του και να ισοφαρίσει στο ματς. Ο “Τσίτσι”, πάντως, φρόντισε να μην επιτρέψει στον Μπαένα να φτάσει στην ισοφάριση και έκανε ακόμη ένα μπρέικ για να προηγηθεί με 4-2. Εν συνεχεία, ο Ισπανός τενίστας δεν παρέδωσε τα “όπλα” και μείωσε σε 4-3 με νέο μπρέικ, ενώ έφτασε στην ισοφάριση, κυνηγώντας το σετ. Ο Μπαένα ανέβασε στροφές και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί, ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να επικρατήσει και να κάνει το 2-0 στα σετ.

Από κει και πέρα, ο Τσιτσιπάς έδειξε αποφασισμένος να καθαρίσει την υπόθεση της πρόκρισης. Με το… καλημέρα έκανε το μπρέικ και προηγήθηκε στο σετ. Ο ίδιος κράτησε το σερβίς του και έκανε νέο μπρέικ, φτάνοντας στο 3-0, δίχως να αφήσει περιθώρια στον Μπαένα για να αντιδράσει. Τα χτυπήματα του κορυφαίου Έλληνα τενίστα δεν επέτρεπαν στον Ισπανό τενίστα να μπει εκ νέου το ματς και ο “Τσίτσι” ανέβασε τη διαφορά στο 4-0, απέχοντας μόλις δύο games από τη νίκη. Ο Μπαένα πήρε το πρώτο του game στο τρίτο σετ, μειώνοντας σε 4-1. Ο Τσιτσιπάς είχε τη νίκη στα χέρια του, έκανε το 5-1 και έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 6-2.//Τ.

Τα σετ: 3-6, 6-7, 2-6.