Προκρίθηκε στα ημιτελικά η Σάκκαρη

Σε ένα φανταστικό παιχνίδι με αμείωτο ενδιαφέρον, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε με 2-1 σετ της Καρολίν Γκαρσιά και “σφράγισε” το εισιτήριο της για τους “4” του τουρνουά της Ντόχα.

Η Μαρία Σάκκαρη λύγισε το Νο5 της κατάταξης σε δύο ώρες και 43 λεπτά και τσέκαρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Τζέσικα Πεγκούλα (Νο2), η οποία προκρίθηκε με άνετη νίκη επί της Μαϊά Μπεατρίζ Χαντάντ (6-3, 6-2).

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε επίδειξη δύναμης στο πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησε με 6-2, κάνοντας δύο break στο σερβίς της Γκαρσία, η οποία υπέπεσε σε πολλά και αβίαστα λάθη. Ήταν αναμενόμενο ότι η Γαλλίδα θα πίεζε στο δεύτερο για να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση κι αυτό έκανε από την αρχή μέχρι το τέλος του σετ που κρίθηκε τελικά στις λεπτομέρειες, με το νο5 της παγκόσμιας κατάταξης να φτάνει στην ισοφάριση στο τάι μπρέικ (7-6/5).

Απόλυτη ισορροπία υπήρχε και στο τρίτο και καθοριστικό σετ με τις δύο τενίστριες να κρατούν το σερβίς τους και στα 12 game (6-6), οπότε τα πάντα κρίθηκαν ξανά στο τάι μπρέικ, όπου αυτή την φορά και παρότι βρέθηκε να χάνει 3-1 και 4-3, η Σάκκαρη βρήκε τα χτυπήματα που έπρεπε για να την φέρουν στο φινάλε να πανηγυρίσει με 7-6 (5).

Τα σετ: 6-2, 6-7(5), 7-6(5)