Προκρίθηκε με ανατροπή στους “8” η Σάκκαρη

Η Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 σετ, κόντρα στη Ρους για το χωμάτινο WTA στην Πάρμα και στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει μία εκ των Γκάλφι-Ζανέφσκα.

Η Ελληνίδα τενίστρια αγωνίζεται στο χωμάτινο τουρνουά της Πάρμα, προκειμένου να μαζέψει βαθμούς και να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στο WTA Finals. Τελευταία φορά που η Σάκκαρη αντιμετώπισε τη Ρους, ήταν στον 1ο γύρο του Wimbledon το 2021 με τη Σάκκαρη να επικρατεί εύκολα με 2-0 σετ. Σήμερα πήρε την νίκη-πρόκριση με ανατροπή (2-1).

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την 27χρονη αθλήτρια, καθώς έχασε τα τρία πρώτα games. Η Μαρία Σάκκαρη κράτησε το σέρβις και μείωσε σε 3-1. Στη συνέχεια η Ρους κατάφερε να κάνει το 4-1 με χαρακτηριστική ευκολία, ενώ η Σάκκαρη κρατώντας το σερβίς, έκανε το 4-2. Η Ολλανδή αθλήτρια παρότι βρέθηκε πίσω στο έβδομο game, το ανέτρεψε και κατάφερε να το πάρει. Το τελικό σκορ του πρώτου σετ, ήταν το 6-3.

Με την έναρξη του δεύτερου σετ, η Σάκκαρη πήρε το πρώτο παιχνίδι, το οποίο κράτησε 13 λεπτά, η Ρους έφερε το σετ στα “ίσα”, ενώ η Ελληνίδα τενίστρια ξαναπήρε προβάδισμα, κάνοντας το 2-1, αφού κράτησε το σερβίς. Η Σάκκαρη πήρε το τέταρτο παιχνίδι, κάνοντας το μπρέικ, ενώ σχετικά εύκολα κέρδισε και το επόμενο, κάνοντας το 4-1 και έτσι έθεσε γερές “βάσεις” για την ισοφάριση. Η 31χρονη Ολλανδή μείωσε σε 4-2, ενώ η Ελληνίδα αθλήτρια έκανε το 5-2, έστω και δύσκολα. Aφού πήρε και το τελευταίο game, έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία.

Το τελευταίο σετ ξεκίνησε όπως το προηγούμενο. Η Μαρία Σάκκαρη στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια, πήρε τα τρία και μετά το 1-1, κατάφερε να πάρει μία σημαντική διαφορά. Τα games έφτασαν στο 4-1 και έτσι, έθεσε τον εαυτό της, αδιαμφησβήτητο φαβορί. Η Ρούς μείωσε σε 5-3 αλλά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κράτησε το σερβίς της και καθάρισε το ματς.

Τα σετ: (3-6), (6-2), (6-3).