Πρόκριση της Γερμανίας στον τελικό του United Cup

Η Γερμανία θα είναι η αντίπαλος της Πολωνίας στον τελικό του United Cup την Κυριακή (7/1), στο Σίδνεϊ, καθώς στον δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης νίκησε 2-1 την Αυστραλία μετά από ένα απίθανο θρίλερ.

Αρχικά, οι οικοδεσπότες πήραν το προβάδισμα, με τον Άλεξ Ντε Μινόρ να ξεπερνά το χαμένο πρώτο σετ και να νικάει τον πολύ φορμαρισμένο Αλεξάντερ Ζβέρεφ 5-7, 6-3, 6-4.

Η Αυστραλία έφτασε ένα σετ μακριά από την πρόκριση, όμως η 35χρονη Αντζελίκ Κέρμπερ έκανε τη δική της ανατροπή απέναντι στην Άιλα Τομλιάνοβιτς, τη νίκησε 4-6, 6-2, 7-6 και ισοφάρισε τον ημιτελικό, που κρίθηκε στο μικτό διπλό.

Εκεί, ο Ζβέρεφ με παρτενέρ (όπως και στον προημιτελικό με την Ελλάδα) τη Λάουρα Ζίγκεμουντ, αντιμετώπισαν τη Στορμ Χάντερ και τον Μάθιου Έμπντεν.

Οι Γερμανοί πήραν το πρώτο σετ στο τάι-μπρέικ, οι Αυστραλοί “απάντησαν” με τον ίδιο τρόπο στο δεύτερο και το σούπερ τάι-μπρέικ του τρίτου σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ.

Οι Ζβέρεφ/Ζίγκεμουντ επικράτησαν τελικά με 15-13 και πανηγύρισαν τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά.//Λ.