Πρόκριση με άνεση για τον Τσιτσιπά

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν άφησε περιθώρια στον Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμ κι επιβλήθηκε 2-0 σετ του Καναδού, παίρνοντας την πρόκριση για τον τρίτο γύρο του Paris Masters.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε να επιστρέψει από 2-5 στο δεύτερο σετ, σβήνοντας 4 σετ πόιντ του Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ και με 6-3, 7-6(4), μετά από 1 ώρα και 48 λεπτά, εξασφαλίζοντας την παρουσία του στον 3ο γύρο του Paris Masters.

Ο Έλληνας τενίστας κατέκτησε άνετα το πρώτο σετ με 6-3, κάτι που δεν συνέβη όμως και στο δεύτερο, το οποίο οδηγήθηκε στο tie break. Ο Αλιασίμ είχε break και κρατώντας τα σερβίς του έχτισε ένα σημαντικό προβάδισμα με 3-0, με τον Τσιτσιπά να μειώνει σε 5-2. Ο Έλληνας τενίστας επέστρεψε όμως, και με τρία σερί games ισοφάρισε σε 5-5. Οι δύο τενίστες έλυσαν τις διαφορές τους στο tie break, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να είναι αρκετά ψύχραιμος και να καθαρίζει το ματς με 2-0.

Στον τρίτο γύρο ο 25χρονος θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ΟυμπέρτΖβέρεφ.//Κ.