Πέρασε στα προημιτελικά η Σάκκαρη!

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Πάουλα Μπαντόσα, επικράτησε με 2-0 σετ και εξασφάλισε την πρόκριση στους “8” του τουρνουά που διεξάγεται στη Μαδρίτη.

Το ταξίδι συνεχίζεται για τη Μαρία Σάκκαρη στην ισπανική πρωτεύουσα, καθώς μετά τις νίκες κόντρα σε Ρας και Μασάροβα, πέτυχε ακόμη μία κόντρα στην Μπαντόσα. Η σημερινή (1/5) νίκη όμως, συνοδεύτηκε και με σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά του WTA Μαδρίτης.

Οι δύο αθλήτριες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή της αναμέτρησης. Στο πρώτο game, η Μπαντόσα κράτησε το σερβίς της μετά από λάθος της Σάκκαρη και έκανε το 1-0, ενώ στη συνέχεια η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ισοφάρισε σε 1-1. Καμία εκ των δύο δεν ήταν πρόθυμη να χάσει σερβίς κι έδειχναν συγκεντρωμένες στον αγώνα. Η Σάκκαρη κατάφερε να κάνει το μπρέικ στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ και πέρασε μπροστά με 4-3, χωρίς να χάσει ούτε έναν πόντο. Εν συνεχεία, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια διατήρησε το προβάδισμά της και μετά από 44 λεπτά αγώνα, κατάφερε να κάνει το 1-0 με 6-4 στο σετ.

Το δεύτερο σετ άρχισε με ιδανικό τρόπο για τη Σάκκαρη, που έκανε μπρέικ κι απέκτησε προβάδισμα από νωρίς. Μάλιστα, κατάφερε να κρατήσει το σερβίς της και να… κεφαλαιοποιήσει το προβάδισμά της, κάνοντας το 2-0. Από κει και πέρα, η Ισπανίδα τενίστρια δεν παρέδωσε τα… όπλα και πάλεψε για να επιστρέψει στο ματς. Η Μπαντόσα κρατούσε τα σερβίς της και μείωνε μέσω αυτών, ωστόσο η Σάκκαρη έκανε το ίδιο και συνέχισε να έχει το πάνω… χέρι στο ματς. Στο σημαντικό σημείο του σετ, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε το 5-3 και εν συνεχεία έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 6-4, αφού είχε προηγηθεί το 5-4 από την Μπαντόσα. Έτσι, εξασφάλισε τη νίκη και την πρόκριση στον επόμενο γύρο.//Τ.

Τα σετ: 4-6, 4-6.