Πέρασε από… χίλια κύματα, αλλά προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας βρέθηκε από τον παράδεισο στην κόλαση και το αντίστροφο, για να φτάσει εν τέλει στην νίκη με 2-1 σετ επί του Σεμπαστιάν Μπάες, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους “16” του ATP Μαδρίτης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έβαλε για ακόμη μία φορά δύσκολα στον εαυτό του, ωστόσο κατάφερε να χαμογελάσει τελευταίος και να δώσει συνέχεια στην παρουσία του στο τουρνουά της ισπανικής πρωτεύουσας, αφήνοντας εκτός τον Σεμπαστιάν Μπάες.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μπήκε καλά στο ματς και προσπάθησε να κάνει το μπρέικ με το… καλησπέρα, ωστόσο ο Μπάες κράτησε το σερβίς του. Από την πλευρά του, ο Τσιτσιπάς δεν είχε πρόβλημα να κάνει το ίδιο κι έψαξε εκ νέου το μπρέικ, αλλά ο Αργεντινός τενίστας φρόντισε να μην το επιτρέψει. Οι δύο τενίστες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο ματς και κανένας εκ των δύο δεν απείλησε το σερβίς του αντιπάλου του. Ανά διαστήματα, τόσο ο “Τσίτσι”, όσο και ο Μπάες, πίεζαν ο ένας τον άλλον, αλλά αμφότεροι διατηρούσαν με… νύχια και με δόντια τα σερβίς τους. Ο Αργεντινός τενίστας έκανε το μπρέικ σε κομβικό σημείο και προηγήθηκε με 5-3, ενώ στη συνέχεια σέρβιρε για την κατάκτηση του σετ. Στο πιο κρίσιμο και πιο μεγάλο -χρονικά- game του πρώτου σετ, ο Τσιτσιπάς είχε τρία break point, τα οποία του τα έσβησε ο Μπάες. Στην τέταρτη ευκαιρία, όμως, ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε το μπρέικ κι έμεινε… ζωντανός στη διεκδίκηση του σετ. Ο 24χρονος Έλληνας, κράτησε το σερβίς του, κάνοντας το 5:5. Εν συνεχεία, έφτασε εκ νέου σε μπρέικ, πήρε σαφές προβάδισμα κι έφτασε στην κατάκτηση του σετ με επική ανατροπή (5-7).

Με ψυχολογία από το ντεμαράζ του πρώτου σετ, ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία να αρχίσει με μπρέικ το δεύτερο, αλλά ο Μπάες έσβησε δύο break point και στη συνέχεια έκανε το 1-0. Ο Αργεντινός τενίστας έδειχνε αποφασισμένος να μην το βάλει κάτω και κατάφερε να κάνει μπρέικ στο σερβίς του Έλληνα πρωταθλητή, παίρνοντας προβάδισμα με 2-0. Ο “Τσίτσι” δεν τα πήγαινε καθόλου καλά στο δεύτερο σετ, με τον Μπάες να φτάνει στο 3-0 με love game και κάποια όμορφα χτυπήματα. Στο 4ο game, μείωσε σε 3-1 κι άλλαξε ρακέτα, με στόχο να παλέψει για την ανατροπή. Ο Αργεντινός πρωταθλητής συνέχισε να διατηρεί το σερβίς του κι ανέβασε το πλεονέκτημά του στο 5-2, απέχοντας μόλις ένα game από την κατάκτηση του δεύτερου σετ. Ο Μπάες πάλεψε για να κάνει το μπρέικ, αλλά ο Τσιτσιπάς άντεξε και μείωσε σε 5-3, ελπίζοντας να φτάσει αυτός σε μπρέικ και να μείνει “ζωντανός” στο δεύτερο σετ. Εν τέλει, ο Μπάες κατέκτησε το σετ με 6-3 και ισοφάρισε σε 1-1.

Το τρίτο σετ άρχισε καλά για τον Τσιτσιπά, ο οποίος έκανε love game για το 1-0. Ο Έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε να πιέσει τον Μπάες, ωστόσο εκείνος κράτησε το σερβίς του και ισοφάρισε σε 1-1. Ο “Τσίτσι” κράτησε το σερβίς του με σχετική ευκολία, αλλά το ίδιο έκανε κι ο Αργεντινός τενίστας και μάλιστα με love game για το 2-2. Το τρίτο σετ ήταν σε απόλυτη ισορροπία και κανένας εκ των δύο δεν απείλησε με αξιώσεις το σερβίς του αντιπάλου του. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους δύο τενίστας, έως ότου ο Τσιτσιπάς κάνει το μπρέικ στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ για το 5-3. Εν συνεχεία, έφτασε στο 6-3 και πήρε τη νίκη και την πρόκριση στους “16” του ATP Μαδρίτης.//Τ.

Τα σετ: 5-7, 6-3, 3-6.