Πάλεψε, αλλά λύγισε στο τέλος η Σάκκαρη!

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια, όμως στο τέλος ηττήθηκε με 2-1 σετ κόντρα στην Ιταλίδα Μαρτίνα Τρεβιζάν για τα ημιτελικά του United Cup.

H Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μια… επική ανατροπή απέναντι στην αξιόλογη Μαρτίνα Τρεβιζάν και η Ιταλία πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του United Cup. Η Ελληνίδα τενίστρια “λύγισε” μετά από μια συναρπαστική “μάχη” στο Σίδνεϋ που διήρκησε 3 ώρες και 15 λεπτά.

Πιο συγκεντρωμένη και με περισσότερες λύσεις μπήκε στο πρώτο σετ η Μαρτίνα Τρεβιζάν, με την Ιταλίδα να παίρνει εύκολα τα δύο πρώτα games. Κάπου εκεί η Σάκκαρη συνήλθε και ισοφάρισε σε 2-2, σε δύο games που κράτησαν αρκετά, όμως η Τρεβιζάν εκμεταλλεύτηκε το σερβίς της και μπόρεσε να πάρει το πρώτο σετ, κερδίζοντας τα επόμενα τέσσερα από τα πέντε παιχνίδια που έπαιξαν.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε η Τρεβιζάν και στο δεύτερο σετ, κάνοντας το 2-0 στα games, εξίσου εύκολα με το πρώτο σετ, με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, να αδυνατεί να αμυνθεί στο σερβίς της. Μόλις γύρισε στην πλευρά της το σερβίς κέρδισε δύο γρήγορα games, το δεύτερο μάλιστα με το απόλυτο. Στην αντεπίθεση πέρασμε μετά η Ιταλίδα, η οποία απάντησε εξαιρετικά και διατήρησε ισοφάρισε σε 5-5 στα games. Η Ελληνίδα τενίστρια με κάποια λάθη που έκανε στο μπάκχαντ στην ευθεία, έδωσε δικαίωμα στην Τρεβιζάν σε κομβικό σημείο. Τότε, η Σάκκαρη έκανε το ματς… θρίλερ, ανατρέποντας τα εις βάρος της δεδομένα και ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ του παιχνιδιού, η Σάκκαρη παρά τα λάθη στο σερβίς της, πήρε το πρώτο game, για να ακολουθήσει στη συνέχεια ανατροπή από την Τρεβιζάν, η οποία εκμεταλλεύτηκε το φόρχαντ της. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια συνέχισε με αρκετά λάθη στο παιχνίδι της, δίνοντας “αέρα” 2 games στην αντίπαλό της (2-4) σε κομβικό σημείο. Τότε όμως, η Σάκκαρη πάτησε “γκάζι”. Με ανατροπή… διαρκείας, η Ελληνίδα τενίστρια ισοφάρισε σε 5-5, όμως τότε, η Τρεβιζάν πήρε το set point, εκμεταλλευόμενη τις αδυναμίες της αντιπάλου της. Η Ιταλίδα τενίστρια επικράτησε με 7-5 και 2-1 στα σετ αντίστοιχα, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη για τα ημιτελικά του United Cup.//

Τα σετ: 6-3, 6-7, 7-5