Παίζει και για τον Ναδάλ!

Ο Κάρλος Αλκαράθ μπήκε… με φόρα στο Roland Garros και μετά από 2 ώρες αγώνα νίκησε εύκολα με 3-0 τον προερχόμενο από τους προκριματικούς, Φλάβιο Κομπόλι, αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση.

Ο Ισπανός Νο.1 στον κόσμο έμοιαζε να παίζει και για τον μεγάλο απόντα του τουρνουά και συμπατριώτη του, Ράφα Ναδάλ. Πάντως, μετά το δεύτερο “χαλάρωσε” λίγο, αν κι έφτασε τελικά στο στόχο του απέναντι στο Νο.159 της ATP με 6-0, 6-2, 7-5. Παράλληλα, έφτασε τις 25 νίκες σε 32 αγώνες σε κυρίως ταμπλό Grand Slam, ενώ βελτίωσε κι άλλο το ρεκόρ που έχει από τις αρχές του έτους σε 31-3, με τις 21 νίκες στο χώμα και μόλις 2 ήττες.

Ο Αλκαράθ τελείωσε το ματς με 26 winners, υπέπεσε σε 30 αβίαστα λάθη, ενώ στο φιλέ κυριάρχησε κατά κράτος κερδίζοντας τους 18 από τους 20 πόντους που διεκδίκησε. Μπήκε πάρα πολύ δυνατά στη διοργάνωση του Παρισιού δείχνοντας με το… καλημέρα τις προθέσεις του.

Χρειάστηκε 51 λεπτά για να προηγηθεί με 2-0 σετ, έχοντας παραχωρήσει μόλις 2 γκέιμ. Στο 3o κι αφού στο ξεκίνημά του “έσβησε” διπλό μπρέικ πόιντ του Ιταλού, ισοφαρίζοντας σε 2-2, στη συνέχεια βρήκε κι άλλο μπρέικ και δεν είχε πρόβλημα στο να κλείσει το σετ και τον αγώνα.

Στον 2ο γύρο του Roland Garros θα αντιμετωπίσει τον Ιάπωνα, Τάρο Ντάνιελ, ο οποίος με τη σειρά του επικράτησε του Αυστραλού Κρίστοφερ Ο’ Κόνελ με 6-0, 6-2, 6-4.//Α.