Οδυνηρή ήττα κι αποκλεισμός για τη Σάκκαρη

Η Ελληνίδα αθλήτρια γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ από την Καρολίνα Μούχοβα και έμεινε εκτός συνέχειας στο «Ρολάν Γκαρός».

Η Μαρία Σάκκαρη αποκλείστηκε στον δεύτερο γύρο του τουρνουά, ενώ η Καρολίνα Μούχοβα επεκτείνει την παρουσία της και θα αντιμετωπίσει την Αμάντα Ανισίμοβα, που απέκλεισε με 2-0 σετ (6-4, 6-1) την Ντόνα Βέκιτς.

Η Τσέχα τενίστρια έκανε το μπρέικ στο σερβίς της Σάκκαρη, η οποία κατάφερε να βρει άμεσα ρυθμό στο ματς. Η Μούχοβα απειλούσε με δυνατά χτυπήματα και προηγήθηκε με 3-0. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ανέβασε στροφές, πίεσε όσο μπορούσε με το σερβίς της και έκανε το 3-1. Εν συνεχεία, τα γκέιμς έφτασαν στο 5-2 υπέρ της Μούχοβα, η οποία βρισκόταν «αγκαλιά» με την κατάκτηση του πρώτου σετ. Η Σάκκαρη έκανε την αντεπίθεσή της κι έμεινε «ζωντανή» στο σετ, κάνοντας το μπρέικ που έψαχνε για το 4-5. Στο δικό της σερβίς βρήκε την ισοφάριση (5-5), αλλά στη συνέχεια η Μούχοβα πήρε ξανά το προβάδισμα με 6-5. Η Ελληνίδα τενίστρια δεν… παρέδωσε τα «όπλα», αλλά «λύγισε» (7-6) στο τάι μπρέικ και το πρώτο σετ πήγε στη Μούχοβα.

Στο δεύτερο σετ, η 26χρονη Ελληνίδα έκανε καλή αρχή και προηγήθηκε με 0-1, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1, λόγω του διπλού λάθους της στο σερβίς. Εν συνεχεία η Τσέχα αθλήτρια έφτασε στο 4-2, αλλά η Σάκκαρη έσωσε δύο μπρέικ πόιντ της Μούχοβα, κράτησε το σερβίς της και μείωσε σε 4-3 στα γκέιμς. Εν συνεχεία, ισοφάρισε και πέρασε μπροστά, προτού ισοφαρίσει η Μούχοβα. Η Ελληνίδα ανέκτησε το προβάδισμα σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο, αλλά η Τσέχα παρέμεινε στο «κυνήγι» του σετ, ισοφαρίζοντας σε 6-6. Οι δύο αθλήτριες οδήγησαν ξανά το σετ στο τάι μπρέικ, όπου η Μούχοβα πήρε τα ηνία και το κατέκτησε με 7-6.