Ο Τζόκοβιτς πέρασε τον… λαβωμένο Αλκαράθ και “έφυγε” για τελικό!

Ο κορυφαίος Σέρβος τενίστας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του νεαρού ταλαντούχου πρωταθλητή, ο οποίος είχε τραυματιστεί και επικράτησε με 3-1 σετ, παίρνοντας το “εισιτήριο” για τον μεγάλο τελικό του Roland Garros.

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, παρά τον τραυματισμό που είχε ο Κάρλος Αλκαράθ, ο Ισπανός τενίστας κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα μέχρι το φινάλε του, αλλά ο Νόβακ Τζόκοβιτς έδειξε την ανωτερότητά του, επικρατώντας με 3-1 σετ.

Ο κορυφαίος Σέρβος τενίστας επιβλήθηκε με 6-3 στο πρώτο σετ, όμως στο δεύτερο είδε τον Αλκαράθ να αντιδράει και με “όπλο” του την άμυνα, επικράτησε με 7-5 και ισοφάρισε το παιχνίδι.

Η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στον “Νόλε” λόγω ενός τραυματισμού στη γάμπα για τον Αλκαράθ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Σέρβος και πήρε τα επόμενα σετ με 6-1 και τις δυο φορές, για το 3-1 και τη σπουδαία νίκη.

Με τη νίκη αυτή, ο Τζόκοβιτς θα διεκδικήσει το τρόπαιο για έβδομη φορά στην καριέρα του και στοχεύει να προσθέσει το 23ο Grand Slam στην πλούσια τροπαιοθήκη του. //Γ.