Ο Μεντβέντεφ έπαιξε με το… μυαλό του Τσιτσιπά και κέρδισε!

Σε ένα… επεισοδιακό ματς που είχε δύο διακοπές λόγω βροχής, ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε με 2-0 σετ από τον Ρώσο τενίστα και έτσι αποκλείστηκε από το Masters της Ρώμης.

Η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο τουρνουά της Ρώμης ολοκληρώθηκε, καθώς ο Ντανίλ Μεντβέντεφ επιβλήθηκε με 2-0 σετ σε ένα ματς που… τα είχε όλα. Συγκεκριμένα, ο 24χρονος Έλληνας τενίστας (Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης) είχε έντονο επεισόδιο με την μητέρα του Ρώσου τενίστα και έχασε έτσι τη συγκέντρωσή του.

Ο κορυφαίος Ρώσος τενίστας ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τον αγώνα, μιας και έκανε μπρέικ με το… καλημέρα. Στη συνέχεια, αμφότεροι προστάτεψαν με σχετική άνεση το σέρβις τους, μιας και τα γκέιμ τελείωναν χωρίς πολλούς πόντους. Αυτό άλλαξε στο όγδοο γκέιμ. όπου ο Στέφανος Τσιτσιπάς πίεσε εξαρχής και κατάφερε να το κερδίσει, ισοφαρίζοντας στα μπρέικ αλλά και στο σκορ του σετ (4-4). Σε εκείνο το σημείο, η βροχή τα… χάλασε στον κορυφαίο Έλληνα τενίστα, ο οποίος είχε πάρει το μομέντουμ, μιας και ο αγώνας διακόπηκε προσωρινά. Η τρομερή άμυνα του Μεντβέντεφ στο σμας του Στέφανου έφερε αβαντάζ στον Ρώσο, ο οποίος έκανε το 5-4. Το σερβίς του Στέφανου ήταν εκπληκτικό, δίνοντας νέα ισοπαλία στο ματς των… διακοπών σε 5-5. Ο Έλληνας τενίστας τότε πλήρωσε τα λάθη του, με τον Μεντβέντεφ να παίρνει το πρώτο… επεισοδιακό σετ της αναμέτρησης με 7-5.

Στο δεύτερο σετ, ο εκνευρισμός είχε επηρεάσει φανερά τον Έλληνα τενίστα, ο οποίος με διαδοχικά λάθη, “χάρισε” τα πρώτα δυο γκέιμ στον Ρώσο, ο οποίος έκανε και το μπρέικ. Aξίζει να σημειωθεί πως ο Έλληνας τενίστας είχε εκνευρισμό με την μητέρα του Ρώσου, η οποία παρενέβη συνεχώς από την κερκίδα. Παρά το γεγονός πως ο Στέφανος μείωσε προσωρινά, ο Μεντβέντεφ, μπήκε σε “θέση ισχύος”, κάνοντας το 3-1 στα γκέιμ. Ο Έλληνας πρωταθλητής τότε συγκεντρώθηκε και έδωσε απαντήσεις στο κορτ, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 3-3 και ύστερα πήρε “κεφάλι” στο σκορ με 4-3 μετά από μπρέικ. Η ισορροπία ήρθε και πάλι στα γκέιμ για το 4-4 από τον Ρώσο, όμως ο Στέφανος έμεινε ψύχραιμος και με καλό σερβίς, ανέκτησε το προβάδισμα στο 5-4. Ο Μεντβέντεφ απάντησε άμεσα, δίνοντας νέα ομορφιά στο ματς για το 5-5. Ο Μεντβέντεφ κινήθηκε τρομερά και τα διαδοχικά λάθη του Έλληνα πρωταθλητή, έδωσαν προβάδισμα… νίκης στον Ρώσο, ο οποίος έκανε στο τέλος το 7-5 και το 2-0 αντίστοιχα στα σετ, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία πρόκριση στον τελικό του Masters της Ρώμης.//Γ.

Τα σετ: 7-5, 7-5