Ο Μάρεϊ απέκλεισε τον Τσιτσιπά

Δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Open της Στουτγκάρδης ο Έλληνας πρωταθλητής, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να προκριθεί στους “4” του τουρνουά που διεξάγεται στη Στουτγκάρδη, καθώς ο αντίπαλός του, Άντι Μάρεϊ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, επικρατώντας 2-0 σετ (7-6(4), 6-3) μετά από ένα ματς που διήρκησε μια ώρα και 41 λεπτά.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας άρχισε δυναμικά στην αναμέτρηση και υπερασπίστηκε το σερβίς του μέχρι και το 6-6, όταν ο Μάρεϊ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Τσιτσιπά και πήρε το πρώτο σετ με 7-6.

Στο δεύτερο σετ του αγώνα, ο 35χρονος Βρετανός πρωταθλητής κυριάρχησε. Συγκεκριμένα, ο Μάρεϊ κατάφερε να κάνει “break” και να προηγηθεί με 4-2. Στη συνέχεια, ο Τσιτσιπάς προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο ο έμπειρος Μάρεϊ διατήρησε το προβάδισμά του, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη με 2-0 σετ και την πρόκριση στα ημιτελικά του Open της Στουτγκάρδης.

Επόμενος αντίπαλος στους “4” της διοργάνωσης για το Βρετανό τενίστα θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ανάμεσα σε Φούτσκοβιτς και Κύργιο.

Ο Άντι Μάρεϊ με τη νίκη του κόντρα στον Στέφανο Τσιτσιπά κατάφερε να επικρατήσει απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο του Top-5 της παγκόσμιας κατάταξης, μετά από σχεδόν 6 χρόνια.