Νίκη-πρόκριση για την τρομερή Σερένα Ουίλιαμς

Η θρυλική Αμερικανίδα τενίστρια, μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που διήρκησε δύο ώρες και 27 λεπτά, επικράτησε 2-1 σετ (7-6, 2-6, 6-2) της Ανέτ Κονταβέιτ (Νο2) και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Αμερικανικού Όπεν, το οποίο θα είναι το τελευταίο τουρνουά της καριέρας της.

Το US Open αναμένεται να είναι το τελευταίο τουρνουά της θρυλικής καριέρας της Σερένα Ουίλιαμς (Νο605) και σκοπεύει να το ευχαριστηθεί στο έπακρο.

Η Αμερικανίδα τενίστρια, κάτοχος 23 Γκραν Σλαμ τίτλων και τεσσάρων χρυσών Ολυμπιακών μεταλλίων, έπειτα από έναν συγκλονιστικό αγώνα που διήρκησε δύο ώρες και 27 λεπτά, επικράτησε 2-1 σετ (7-6, 2-6, 6-2) της Ανέτ Κονταβέιτ και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του τουρνουά.

Το κοινό ήταν εκεί για να απολαύσει την Ουίλιαμς και στο “Artur Ashe Stadium” έδωσαν το παρών 23.000 θεατές, για να τη δουν να φτάνει σε μία ακόμα μεγάλη νίκη, λίγο πριν βάλει τέλος σε μία σπουδαία καριέρα.

Επόμενη αντίπαλος της 40χρονης Αμερικανίδας θρυλικής τενίστριας θα είναι η Άιλα Τομλιάνοβιτς, που άφησε έξω με 1-6, 6-2, 7-5 την Εβγκένια Ροντίνα.