Μεγάλη ανατροπή και πρόκριση για τη Σάκκαρη!

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια άγγιξε την τέταρτη διαδοχική ήττα από την Αμερικανίδα τενίστρια, ωστόσο κατάφερε να κερδίσει τα τελευταία οκτώ games της αναμέτρησης και να αποκλείσει την αντίπαλό της με 2-1 σετ, για τη συνέχεια της πορείας της στο Indian Wells.

Η Μαρία Σάκκαρη μπήκε σε… μπελάδες στον αγώνα κόντρα στη Σέλμπι Ρότζερς, για τον δεύτερο γύρο του Indian Wells. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε το πρώτο σετ με 6-2 και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από την Αμερικανίδα τενίστρια, η οποία διεκδικούσε την τέταρτη σερί νίκη κόντρα στη Σάκκαρη. Παρ’ όλα αυτά, η 27χρονη κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή της, νίκησε στα οκτώ τελευταία games και επικράτησε εν τέλει με 2-1 σετ.

Έτσι, η Σάκκαρη εξασφάλισε την πρόκρισή της στον επόμενο γύρο του Indian Wells κι “έσπασε” το κακό σερί της κόντρα στη Ρότζερς, ενώ ένας ενδεχόμενος πρόωρος αποκλεισμός θα της έφερνε μεγάλη απώλεια βαθμών. Την Κυριακή (12/3), θα αντιμετωπίσει την Ανχελίνα Καλίνινα από την Ουκρανία, για μία θέση στους “16”.//