Με το… δεξί στο “Laver Cup” ο Τσιτσιπάς (video)

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Λονδίνο ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, επικρατώντας με 2-0 σετ του Ντιέγκο Σβάρτζμαν στη δεύτερη αναμέτρηση του προγράμματος της Παρασκευής (23/9).

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική συνολικά εμφάνιση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ισοπέδωσε τον Αργεντινό στο πρώτο του ματς για το “Laver Cup”. Από το δεύτερο γκέιμ κιόλας έκανε το πρώτο μπρέικ, φτάνοντας συνολικά τα δύο στο πρώτο σετ κάνοντας κάπως έτσι το 1-0 με σκορ 6-2. Ο 30χρονος απάντησε στη συνέχεια “σπάζοντας” το σερβίς του Έλληνα και παίρνοντας προβάδισμα. Το Νο.6 της παγκόσμιας κατάταξης ωστόσο απάντησε εμφατικά, κερδίζοντας όλα τα επόμενα γκέιμ, κάνοντας και τρία μπρέικ. Με αυτόν τον τρόπο έκανε το 6-1 και τελείωσε τον αγώνα πρόωρα (77 λεπτά) δίνοντας μια σημαντική νίκη στην ευρωπαϊκή ομάδα.

Τα σετ: 6-2, 6-1.