Με το δεξί η Παπαμιχαήλ στη Βραζιλία

Την πρώτη της νίκη στο κυρίως ταμπλό του “MundoTenis Open” πέτυχε η 30χρονη τενίστρια απέναντι στη Τζούλια Ριέρα με 2-0 σετ.

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ επικράτησε στην πρεμιέρα της στην WTA 125 διοργάνωση που λαμβάνει χώρα σε βραζιλιάνικο έδαφος. Έτσι, πέρασε στον 2ο γύρο, ενώ θα αγωνιστεί και στα διπλά.

Πιο συγκεκριμένα, η Ελληνίδα αθλήτρια κέρδισε (20/11) την 21χρονη τενίστρια από την Αργεντινή, Τζούλια Ριέρα (Νο156), με 2-0 σετ (6-4, 7-6), ύστερα από 2 ώρες και 2 λεπτά αγώνα σε χωμάτινη επιφάνεια.

Η αναμέτρηση αυτή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της φάσης των “32”, με την επόμενη αντίπαλο για τη Δέσποινα να προκύπτει από την αναμέτρηση μεταξύ των Ρενάτα Ζαραζού (Μεξικό) και Πάνα Ουντβάρντι (Ουγγαρία).

Αναφορικά με τα διπλά του τουρνουά Challenger, το Νο224 της γυναικείας κατάταξης θα συνεργαστεί ξανά με την 23χρονη τενίστρια από την Αργεντινή, Μαρία Λούρδες Καρλ. Η πρεμιέρα του διπλού θα τις βρει αντιμέτωπες με τις κορυφαίες του ταμπλό, Κιν Γκλέσον (ΗΠΑ) και Αμίνα Άνσμπα (Ρωσία), αύριο Τετάρτη 22/11 στις 15:00.//ΠΜ