Με Σίνερ στους «8» ο Τσιτσιπας

Ο Ιταλός (Νο13 στον κόσμο), θα είναι αντίπαλος του Έλληνα πρωταθλητή στον δρόμο για τους «4» του Όπεν της Ρώμης.

Ο 20χρονος τενίστας νίκησε τον Φιλίπ Κραΐνοβιτς με 2-0 σετ, «σφραγίζοντας» την πρόκριση στους προημιτελικούς του Όπεν της Ρώμης, όπου την Παρασκευή θ΄ αντιμετωπίσει τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο Σίνερ πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 6-2, αλλά στο δεύτερο έγινε μεγάλη μάχη με τον Σέρβο, από την οποία ο Ιταλός βγήκε νικητής στο τάι μπρέικ με 7-6, μετά από μία ώρα και 42 λεπτά αγώνα.

Τσιτσιπάς και Σίνερ θα βρεθούν αντιμέτωποι για 5η φορά, με τον δεύτερο να έχει στο πλευρό του το κοινό του “Foro Italico”, γεγονός που θα του δώσει μία επιπλέον ώθηση.

Προς το παρόν ο Τσιτσιπάς έχει το προβάδισμα με 3-1 νίκες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, με τον Σίνερ να βγαίνει νικητής στην Ρώμη το 2020, όταν είχε αποκλείσει τον Έλληνα τενίστα στον 2ο γύρο της διοργάνωσης. Στο ίδιο τουρνουά, ένα χρόνο νωρίτερα ο 23χρονος Έλληνας πρωταθλητής είχε αναδειχθεί νικητής.

Μέσα στο 2022 έχουν «διασταυρώσει τα ξίφη τους» στους «8» του Australian Open, όπου ο Τσιτσιπάς είχε «καθαρίσει» με 2-0 το ματς.