Με… ψυχή πρωταθλήτριας πέρασε στα προημιτελικά!

Η Μαρία Σάκκαρη συνεχίζει να δείχνει τις προθέσεις της στο Indian Wells κι επικράτησε με 2:1 σετ της Καρολίνα Πλίσκοβα στον τέταρτο γύρο του θεσμού, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση!

Η μαχητική Σάκκαρη ήταν εκπληκτική στην αναμέτρηση κόντρα στην Καρολίνα Πλίσκοβα, την οποία κατάφερε να λυγίσει με 2:1 και έκλεισε θέση στις οκτώ καλύτερες τενίστριες του Indian Wells. Με αυτή τη νίκη, η Ελληνίδα τενίστρια “έσπασε” τις δύο διαδοχικές ήττες που μετρούσε από την Τσέχα πρωταθλήτρια και συνεχίζει την πορεία της στο τουρνουά, με στόχο να διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορεί.Η Σάκκαρη άρχισε με ιδανικό τρόπο την αναμέτρηση, καθώς έκανε μπρέικ με το… καλησπέρα. Εν συνεχεία, η 27χρονη πρωταθλήτρια κράτησε το σερβίς της και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, καθώς πήρε και το τρίτο γκέιμ του αγώνα με δεύτερο μπρέικ κι έθεσε γερά τις βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Η Πλίσκοβα, όμως, δεν… παρέδωσε τα “όπλα” και έκανε μπρέικ για το 3-1, προτού κρατήσει το δικό της σερβίς και μειώσει σε 3-2. Στα επόμενα γκέιμς, οι δύο αθλήτριες διατηρούσαν τα σερβίς τους, γεγονός που ευνοούσε τη Σάκκαρη, ούσα μπροστά στο σκορ και εν τέλει η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε το σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ, η Τσέχα αθλήτρια προηγήθηκε με 1-0 και η Σάκκαρη ισοφάρισε άμεσα σε 1-1. Οι δύο τενίστριες πήγαιναν χέρι-χέρι, αλλά η Πλίσκοβα κατάφερε να φτάσει σε μπρέικ και να προηγηθεί εν συνεχεία με 3-1, βάζοντας δύσκολα στη Σάκκαρη. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, όμως, δε λύγισε από το μπρέικ, έκανε το δικό της και μείωσε σε 3-2. Έτσι, εκμεταλλεύτηκε το μπρέικ της και ισοφάρισε 3-3, με το ματς στη συνέχεια να είναι το απόλυτο ντέρμπι. Αμφότερες διατηρούσαν το σερβίς τους και η αναμέτρηση ήταν στην… κόψη του ξυραφιού. Η Πλίσκοβα ήταν αυτή που… χαμογέλασε τελευταία σε αυτό το σετ, καθώς έκανε το μπρέικ για το 5-7 και ισοφάρισε σε 1-1.

Το πρώτο γκέιμ του τρίτου σετ, διήρκησε 19 (!) λεπτά, καθώς καμία εκ των δύο δεν υποχωρούσε στα καλά χτυπήματα. Η Πλίσκοβα, όμως, κατάφερε εν τέλει να το πάρει και εν συνεχεία να κάνει το μπρέικ, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα με 2-0. Η Σάκκαρη έδειξε πως έχει… σφυγμό κι απάντησε άμεσα με το δικό της μπρέικ, ενώ στο σερβίς της κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ανέβασε για τα καλά την απόδοσή της και έφτασε σε δεύτερο διαδοχικό μπρέικ, περνώντας μπροστά στο σκορ με 3-2. Η Σάκκαρη έφτασε στη νίκη και σε τέταρτο συνεχόμενο γκέιμ για το 4-2 και έκανε σημαντικό βήμα για να κατακτήσει το τρίτο σετ. Από κει και πέρα, η 27χρονη Ελληνίδα έφτασε σε τρίτο μπρέικ για το 5-2 και εν συνεχεία η Πλίσκοβα έμεινε… ζωντανή, μειώνοντας σε 5-3. Εν τέλει, η Σάκκαρη τελείωσε την υπόθεση του αγώνα και της πρόκρισης, επικρατώντας με 6-3.

Τα σετ: 6-4, 5-7, 6-3.