Με δυσκολία στους “16” ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε περισσότερο από το αναμενόμενο κόντρα στον Κριστιάν Γκαρίν, ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 σετ και να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του ATP στο Μαϊάμι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μπήκε με το… δεξί στις υποχρεώσεις του στο Μαϊάμι, παρόλο που έβαλε πολλάκις δύσκολα στον εαυτό του. Ο 24χρονος εξασφάλισε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του τουρνουά και θα αντιμετωπίσει τον Κάρεν Κατσάνοφ στους “16”.

Στο πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς μπορεί να είχε περάσει αρχικά μόλις τα 4/10 πρώτα σερβίς, αλλά δεν αντιμετώπισε προβλήματα από τον Χιλιανό αντίπαλό του και στα πρώτα games πήγαιναν χέρι-χέρι. Ο Γκαρίν στόχευε στο backhand του Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος όμως ανταποκρινόταν όπως έπρεπε και έφτασε στο μπρέικ σε κομβικό σημειό (3-5), προτού σερβίρει για να κατακτήσει το πρώτο σετ (3-6). Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς έσβησε εγκαίρως τριπλό break point του Γκαρίν και κράτησε με δυσκολία το σερβίς του. Οι δύο τενίστες πήγαιναν ξανά χέρι-χέρι, ωστόσο ο Χιλιανός πρωταθλητής έφτασε στο μπρέικ και πήρε προβάδισμα (5-4), προτού ισοφαρίσει σε 1-1 με την επικράτηση στο δεύτερο σετ (6-4).

Εν συνεχεία, ο Τσιτσιπάς είχε με το… καλησπέρα διπλή ευκαιρία για μπρέικ, αλλά δεν κατάφερε να εξαργυρώσει καμία εκ των δύο και οι δύο αθλητές διατηρούσαν το σερβίς τους και αναζητούσαν το μπρέικ που θα τους έδινε προβάδισμα. Ο Έλληνας πρωταθλητής έβαλε τον εαυτό του σε δύσκολη θέση και κόντεψε να χάσει το σερβίς του, αλλά κατάφερε με δυσκολία να το κρατήσει σε κομβικό σημείο (4-4). Εν συνεχεία, ο “Τσίτσι” κατάφερε να κάνει το μπρέικ και πήρε σημαντικό προβάδισμα για να κλείσει το σετ και τον αγώνα στο σερβίς του με 6-4.

Τα σετ: 3-6, 6-4, 4-6.//