Mε ανατροπή στα ημιτελικά η Σβιάτεκ

H Ίγκα Σβιάτεκ, Νο1 στον κόσμο, ανέκαμψε από την ήττα του πρώτου σετ για να κερδίσει τη Βραζιλιάνα (Νο14) Μπεατρίζ Χαντάντ Μαία με 4-6, 6-0, 6-2 και πέρασε στους ημιτελικούς του Mutua Madrid Open, μετά από 2 ώρες και 24 λεπτά αγώνα, εξακολουθώντας την προσπάθεια για τον τρίτο της τίτλο φέτος.

Έκανε break για να προηγηθεί με 3-1 στο πρώτο σετ, αλλά η Βραζιλιάνα επέστρεψε για να κάνει break δύο φορές, και να πάρει το εναρκτήριο σετ.

Αυτό ήταν το πρώτο σετ που είχε χάσει η Πολωνή στο τουρνουά, αλλά είχε μια εμφατική απάντηση, ολοκληρώνοντας χωρίς να χάσει γκέιμ το δεύτερο σετ, πριν φτάσει επίσης με ευκολία στη νίκη στο τρίτο σετ (6-2).

Για να βρεθεί ξανά στον τελικό θα πρέπει να ξεπεράσει είτε το εμπόδιο της Μάντισον Κις, είτε της Ονς Ζαμπέρ.

Τ’ άλλα ζευγάρια των προημιτελικών είναι Γιούλια Πουτιντσέβκα και Έλενα Ριμπάκινα και Αρίνα Σαμπαλένκα με Μίρα Αντρέεβα, που θα γίνουν αύριο Μ. Τετάρτη (1/5).

O 25χρονος Αργεντινός Φραντσίσκο Σερούντολο (Νο 22 στον κόσμο), άφησε εκτός συνέχειας τον δύο φορές πρωταθλητή του Madrid Open, Αλεξάντερ Ζβέρεφ επικρατώντας με 6-3, 6-4 μετά από μια ώρα και 31 λεπτά.

Στα προημιτετελικά θα αντιμετωπίσει τον 26χρονο Αμερικανό Τέιλορ Φριτς, ο οποίος νίκησε τον Χούμπερτ Χουρκάτς με 7-6(2), 6-4, μέσα σε μία ώρα και 28 λεπτά. Μάλιστα προκρίθηκε για πρώτη φορά στα προημιτελικά της διοργάνωσης, χωρίς να χάσει ούτε σετ μέχρι τώρα στη Μαδρίτη.

Εισιτήρια για τα προημιτελικά του Mutua Madrid Open εξασφάλισαν επίσης οι Ντανιίλ Μεντβέντεφ και Αντρέι Ρούμπλεφ, καθώς επικράτησαν των Αλεξάντερ Μπούμπλικ (7-6(3), 6-4)και Ταλόν Χρίκσπουρ (6-2,6-4) αντίστοιχα, στα ματς που ξεκίνησαν το ημερήσιο πρόγραμμα της διοργάνωσης.//Λ.