Μαγική παράσταση στο Σινσινάτι από “Νόλε” και Αλκαράθ

Σε ένα παιχνίδι που κανείς δεν ήθελε να τελειώσει, ο Σέρβος θρύλος επικράτησε του νέου αστέρα του παγκόσμιου τένις με 7-5, 6-7, 6-7 σε τρεις ώρες και 50 λεπτά.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς πήρε μια άτυπη εκδίκηση από τον Κάρλος Αλκαράθ για την ήττα στο Wimbledon, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη στο ATP του Σινσινάτι, κρατώντας το Αμερικάνικο κοινό συνέχεια με αγωνία για το τελικό αποτέλεσμα. Όλοι σχεδόν οι πόντοι κρίθηκαν στην λεπτομέρεια με το κάθε σετ να διαρκεί κάτι παραπάνω από μια ώρα, με αποκορύφωμα το τελευταίο 7-6 που κανένας από τους δυο δεν ήθελε να αφήσει την νίκη να “γλιστρήσει”.

Ο Σέρβος χαμογέλασε τελευταίος κάνοντας την ανατροπή από το 4-2 του τρίτου σετ και στην απονομή του τροπαίου είπε για τον νεαρό Ισπανό ότι: «Το παιδί ποτέ δεν τα παρατάει, αλήθεια αγαπώ αυτό που κάνεις, αλλά κάποιες φορές θέλω να παίζουμε μερικούς πόντους σαν και αυτούς».//ΓΡ.

Τα σετ: 7-5, 6-7, 6-7