«Λύγισε» στη Μαδρίτη ο Τσιτσιπάς

Σε κακή μέρα βρέθηκε ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας που από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ στον ημιτελικό του όπεν της Μαδρίτης με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 6-2).

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να επικρατήσει του κατόχου του τίτλου και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση. Το Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης έμεινε στο ματς για 1 ώρα και 53 λεπτά, πριν γνωρίσει την πρώτη του φετινή ήττα στο χώμα. Από την άλλη, ο Γερμανός ετοιμάζεται για τον μεγάλο τελικό με τον Κάρλος Αλκαράθ (8/5, 19:30). Στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης έχει δύο νίκες και καμία ήττα.

Ο Ζβέρεφ ήταν εκπληκτικός στα σέρβις του στο πρώτο σετ. Έκανε μπρέικ στο έβδομο γκέιμ (4-3) και πήρε το μομέντουμ. Στη συνέχεια έκανε ότι χρειαζόταν για να ολοκληρώσει το 1-0. Η πτώση στην απόδοσή του στη συνέχεια ήταν ολοφάνερη, με τον Έλληνα πρωταθλητή να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο. Το μπρέικ ήρθε στο όγδοο γκέιμ (5-3) και εν τέλει ήρθε η ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ, όμως, ο Ζβέρεφ επανήλθε στα συνηθισμένα στάνταρ απόδοσης. Ταυτόχρονα, ο Τσιτσιπάς έκανε αρκετά αβίαστα λάθη. Αποτέλεσμα αυτού δεν ήταν μόνο η ανωτερότητα του Γερμανού, αλλά και το μπρέικ στο δεύτερο γκέιμ. Ο 23χρονος κράτησε τα επόμενα δύο σέρβις γκέιμ του, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να «κλέψει» ένα από αυτά του αντιπάλου του. Με το σκορ στο 5-2 και τον «Στεφ» να σερβίρει, ο κάτοχος του τίτλου έκανε εκ νέου μπρέικ και τελείωσε πρόωρα το σετ αλλά και το ματς.

Πλέον, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας θα προετοιμαστεί για το όπεν της Ρώμης. Το συγκεκριμένο τουρνουά θα αποτελέσει και την «πρόβα τζενεράλε» ενόψει του Ρολάν Γκαρός (22/5).

Τα σετ: 6-4, 3-6, 6-2