“Λύγισε” με ανατροπή ο Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας πρωταθλητής αν και προηγήθηκε, γνώρισε εν τέλει την ήττα με 2:1 σετ από τον Αντρέι Ρούμπλεφ, για την τρίτη αγωνιστική του “Red Group” του ATP Finals στο Τορίνο και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του τουρνουά.

Λύγισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς και είδε τον Αντρέι Ρούμπλεφ να κάνει την ανατροπή και να παίρνει τη νίκη με 2:1 σετ (3:6, 6:3, 6:2). Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα του Έλληνα πρωταθλητή στο “Red Group” του ATP Finals στο Τορίνο και γνώρισε τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του τουρνουά. Ο Ρώσος μαζί με τη νίκη πήρε και την πρόκριση για τα ημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Κάσπερ Ρουντ.

Ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του, έκανε ένα μπρέικ και κατέκτησε το πρώτο σετ (6:3) μέσα σε 32 λεπτά, δίχως να κάνει αβίαστο λάθος σύμφωνα με τα επίσημα στατιστικά της ΑΤΡ. Ο 24χρονος Έλληνας τενίστας μπορεί να έκλεισε το πρώτο σετ δίχως αβίαστο λάθος, στο δεύτερο όμως έκανε επτά και αυτό το πλήρωσε. Ο Ρούμπλεφ έκανε το 1:1 (6:3) και για άλλη μία φορά οι δύο τενίστες έλυσαν τις διαφορές τους σε τρίτο σετ.

Ο Ρώσος κατάφερε να κάνει δύο μπρέικ και να αποκτήσει προβάδισμα στο τρίτο σετ, όπου και ήταν κυριαρχικός. Δεν έχασε ποτέ το δικό του σερβίς, έκανε το 6:2 και το 2:1 στα σετ, ολοκληρώνοντας τη μεγάλη ανατροπή.

Με ήττα ολοκληρώθηκε η χρονιά του Στέφανου Τσιτσιπά, αλλά δεν θα φύγει με… άδεια χέρια από το Τορίνο, καθώς θα βάλει στον τραπεζικό του λογαριασμό ένα μεγάλο χρηματικό ποσό. Συγκεκριμένα, για τα τρία ματς που έδωσε πήρε συνολικά 318.099 ευρώ, ενώ για τη μία νίκη του έλαβε 381.023 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι αποχώρησε από το τουρνουά με 699.122€.//