Λύγισε η Σάκκαρη και αποκλείστηκε από το Γουίμπλεντον

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ολοκλήρωσε με άδοξο φινάλε τις υποχρεώσεις της στο βρετανικό γκραν σλαμ, καθώς γνώρισε την ήττα από την Τατιάνα Μαρία με 2-0 σετ.

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-0 σετ από την Τατιάνα Μαρία με 2-0 σετ (6-3, 7-5) και δεν κατάφερε να προκριθεί στις “8” του WTA Γουίμπλεντον, προκειμένου να συνεχίσει την παρουσία της στο βρετανικό γκραν σλαμ.

Στην αρχή της αναμέτρησης αμφότερες οι αθλήτριες ήταν προσεκτικές στα χτυπήματά τους, ωστόσο η Σάκκαρη απείλησε με μπρέικ, δίχως να το επιτύχει. Η Γερμανίδα πρωταυθλήτρια εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που της δόθηκε στο όγδοο γκέιμ, έσπασε το σερβίς της Ελληνίδας τενίστριας και εν συνεχεία στήριξε το δικό της σερβίς και έκλεισε το πρώτο σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη είχε το πάνω χέρι, προηγήθηκε με μπρέικ και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 5-2. Ωστόσο, η Τατιάνα Μαρία έκανε την αντεπίθεσή της, πήρε τα επόμενα πέντε γκειμς και κατάφερε να το κατακτήσει (7-5), κλειδώνοντας τη νίκη.