“Λύγισαν” Π. Τσιτσιπάς/Σκορίλας και τώρα… ώρα Στέφανου!

Το “γαλανόλευκο” δίδυμο έκανε έναν πραγματικά σπουδαίο αγώνα κόντρα στους Ιδάλγκο και Εσκομπάρ, όμως η εμπειρία και η χημεία των φιλοξενούμενων τους οδήγησε στη δύσκολη νίκη με 2-0. Πλέον, ο Ισημερινός μείωσε τη σειρά σε 2-1 και επιστρατεύεται… το Νο.3 της παγκόσμιας κατάταξης για να “καθαρίσει” τη νίκη στο ζευγάρι.

Οι δύο Έλληνες τενίστες ξεκίνησαν εντυπωσιακά το πρώτο σετ, προστατεύοντας το σερβίς του παρά την πίεση των αντιπάλων τους. Η δυάδα του Ισημερινού έχει μεγαλύτερη εμπειρία αλλά και περισσότερη χημεία, ωστόσο δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να προηγηθεί, παρ’ ότι έφτασε κοντά. Το σετ οδηγήθηκε σε τάιμπρεικ, εκεί όπου οι “φιλοξενούμενοι” έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία, κατακτώντας το με 7-4.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ, με τα μπρέικ να είναι… είδος προς εξαφάνιση. Παρά την απειρία του από τέτοιες καταστάσεις, ο Σκορίλας στάθηκε εξαιρετικά, ενώ και ο Τσιτσιπάς βρισκόταν σε καλή μέρα. Για αυτό και αμφότεροι δυσκόλεψαν σημαντικά τα… φαβορί στα “γαλανόλευκα” σέρβις γκέιμ. Όλα άλλαξαν στο 3-3, όταν οι Ιδάλγκο και Εσκομπάρ έκαναν το πρώτο τους μπρέικ στο ματς, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Στη συνέχεια προφύλαξαν με ευκολία το σερβίς τους και επικράτησαν με 6-4 για να κλείσουν το ματς με 2-0 σετ.

Πλέον, η προσοχή στρέφεται γύρω από τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος θα αντιμετωπίσει λίγο μετά τις 14:00 τον Αντρές Αντράντε. Αν επικρατήσει, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας θα κάνει το 3-1 στο ζευγάρι, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην Ελλάδα, κόντρα στον Ισημερινό.//

Τα σετ: (4)6-6(7), 6-4