Κυρίαρχος ο Τσιτσιπάς, με στυλ στους «16»

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Μίκαελ Ίμερ, επικράτησε με 3-0 σετ και εξασφάλισε με συνοπτικές διαδικασίες την πρόκριση στην επόμενη φάση του «Ρολάν Γκαρός».

Μετά από δύο εξουθενωτικά παιχνίδια και πολλές ώρες αγώνων, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το καθήκον του κόντρα στον 23χρονο Σουηδό εν όψει της δύσκολης συνέχειας στο τουρνουά.

Ο Ίμερ προσπάθησε να είναι επιθετικός στο backhand του Έλληνα πρωταθλητή, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα με 2-1 γκέιμς. Ωστόσο, ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ και πήρε προβάδισμα στο σετ (2-3). Ο «Τσίτσι» έκανε και δεύτερο μπρέικ, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην αναμέτρηση, προτού κλείσει το σετ με 2-6.

Στο δεύτερο σετ ο Ίμερ κατάφερε να διατηρήσει το σερβίς του από τους πόντους μπρέικ του Τσιτσιπά και προηγούταν με 2-1 στα γκέιμς. Στο σερβίς του, ο Έλληνας πρωταθλητής βρήκε εύκολα την ισοφάριση και εν συνεχεία έκανε το πρώτο του μπρέικ στο σετ και το τρίτο του στην αναμέτρηση (2-3). Το παιχνίδι αποτέλεσε «καθρέπτη» του πρώτου σετ, καθώς ο Τσιτσιπάς διατήρησε το πάνω χέρι και έκανε το 2-0, κατακτώντας το σετ με 2-6.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε ιδανική αρχή στο τρίτο σετ, όντας ο απόλυτος κυρίαρχος, προκειμένου να μείνει όσο το δυνατόν λιγότερο στο κορτ. Με εξαιρετικά χτυπήματα, έκανε το 3-0 στα γκέιμς και έβαλε τις βάσεις για να σφραγίσει τη νίκη και την πρόκριση. Ο Ίμερ έφτασε κοντά στο μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ, αλλά ο Τσιτσιπάς έκανε τρία μεγάλα σερβίς, φέρνοντας το 4-0. Στο σερβίς του, ο Σουηδός τενίστας κατάφερε να μειώσει σε 1-4 με όμορφο σλάις στο φιλέ του Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος εν συνεχεία «καθάρισε» το σετ, κλείνοντάς το με 1-6.

Τα σετ: 2-6, 2-6, 1-6