Κυρίαρχος ο Ναδάλ σε συγκλονιστική τιτανομαχία

Η «μάχη» δύο γιγάντων του τένις προσέφερε πλούσιο θέαμα και έχρισε νικητή (3-1 σετ) τον Ισπανό πρωταθλητή, που εξασφάλισε την παρουσία τους στους «4» του «Ρολάν Γκαρός».

Νόβακ Τζόκοβιτς και Ράφα Ναδάλ επιβεβαίωσαν τις προσδοκίες για την πολλοστή  συνάντησή τους (59η φορά) και χάρισαν ακόμη ένα συγκλονιστικό μπράντεφερ, που διήρκησε 4 ώρες και 12 λεπτά με νικητή τον Ισπανό πρωταθλητή με 3-1 σετ (2-6, 6-4, 2-6, 6-7)

Οι δύο αθλητές μπήκαν με καλά χτυπήματα στην αναμέτρησή τους, επιβεβαιώνοντας από το πρώτο λεπτό την τιτανομαχία μεταξύ τους. Ο Τζόκοβιτς είχε καλά σερβίς, ωστόσο ο Ναδάλ είχε εξίσου καλές απαντήσεις, ξεκινώντας το σετ με μπρέικ. Ο Ισπανός πρωταθλητής προηγήθηκε με 0-2, αλλά ο «Νόλε» κατάφερε να μειώσει σε 2-1. Εν συνεχεία, ο Ναδάλ πήρε το τέταρτο γκέιμ και στο πέμπτο έκανε το δεύτερο μπρέικ του, παίρνοντας δυνατό προβάδισμα με 1-5. Ο Τζόκοβιτς μείωσε σε 2-5, αλλά το σετ κατέληξε στα χέρια του Ισπανού (2-6).

Οι δύο τενίστες άνοιξαν με τον ιδανικότερο τρόπο και το δεύτερο σετ και προσέφεραν όμορφα χτυπήματα, που δεν άφηναν το πρώτο γκέιμ να οδηγηθεί σε κάποιον εκ των δύο. Ο Ναδάλ είχε έξι ευκαιρίες για μπρέικ, ο Τζόκοβιτς τα «έσβησε» όλα, αλλά στη συνέχεια ο Ισπανός κατάφερε να το πάρει και να ξεκινήσει με μπρέικ και το δεύτερο σετ. Ο Ναδάλ έκανε και δεύτερο μπρέικ ξανά, προηγήθηκε με 3-0 και τότε ο «Νόλε» ξύπνησε από τον… λήθαργο. Πήρε τη σκυτάλη των μπρέικς και μείωσε άμεσα σε 3-2, μπαίνοντας εκ νέου στη διεκδίκηση του σετ. Στο επόμενο γκέιμ, οι δύο αθλητές μοιράστηκαν σπουδαία χτυπήματα και κανένας εκ των δύο δεν υποχωρούσε. Ο Τζόκοβιτς όμως, έχοντας αποκτήσει αυτοπεποίθηση, κατάφερε να κάνει και δεύτερο μπρέικ και να ισοφαρίσει σε 3-3. Μετά από συνολικά 85 λεπτά στο σετ, ο Τζόκοβιτς κατάφερε να ισοφαρίσει, κατακτώντας το σετ με 6-4.

Το τρίτο σετ άρχισε ξανά με μπρέικ από τον Ναδάλ, που στο σερβίς του εξασφάλισε και προβάδισμα με 2-0 στα γκέιμς. Ο Σέρβος πρωταθλητής μείωσε σε 2-1, αλλά ο Ναδάλ κράτησε το σερβίς του, έκανε νέο μπρέικ και έφτασε μία… ανάσα από την κατάκτηση του σετ (1-5). ο Τζόκοβιτς μείωσε σε 2-5, αλλά ο 36χρονος Ισπανός έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 2-6, έκανε το 1-2, όντας ένα σετ μακριά από την πρόκριση στα ημιτελικά του «Ρολάν Γκαρός».

Στο τέταρτο σετ, ο Τζόκοβιτς κράτησε το σερβίς του, εν αντιθέσει με τα προηγούμενα τρία σετ, που ο Ναδάλ έκανε μπρέικ. Στο δεύτερο γκέιμ, ο Ναδάλ προσπάθησε με ένα σλάις να κάνει το 1-1, αλλά έστειλε το μπαλάκι άουτ και ο «Νόλε» έκανε το 2-0, θέτοντας τις βάσεις για την ισοφάριση στα σετ. Με love game, ο 35χρονος Σέρβος έκανε το 3-0, ο Ναδάλ μείωσε και στη συνέχεια τα γκέιμς έφτασαν 5-2 υπέρ του Τζόκοβιτς. Ο «Νόλε» χρειαζόταν μόλις ένα γκέιμ για να ισοφαρίσει, αλλά ο Ισπανός πρωταθλητής έκανε απίστευτη επιστροφή για ένα συγκλονιστικό φινάλε. Κάνοντας το μπρέικ για το 5-4, ο Ναδάλ διατήρησε το σερβίς του και ισοφάρισε τα γκέιμς, εκεί που ο Τζόκοβιτς βρισκόταν «αγκαλιά» με το 2-2. Ο Τζόκοβιτς πήρε ξανά προβάδισμα, κάνοντας το 6-5, αλλά δεν απέφυγε το τάι μπρέικ, καθώς ο Ναδάλ ισοφάρισε σε 6-6, θέλοντας να καθαρίσει το παιχνίδι δίχως να χρειαστεί πέμπτο σετ. Στο τάι μπρέικ, ο Ισπανός τενίστας κατάφερε να λυγίσει (4-6) τον Νόβακ Τζόκοβιτς και να κατακτήσει το σετ με 6-7, ολοκληρώνοντας την επική αναμέτρησή τους.

Έτσι, ο Ράφα Ναδάλ κέρδισε τη μάχη και εξασφάλισε ακόμη μία παρουσία στους «4» του «Ρολάν Γκαρός», όπου καλείται να αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο οποίος απέκλεισε τον Κάρλος Αλκαράθ με 3-1 σετ.