Κατέκτησε το 21ο Grand Slam της καριέρας του ο “Νόλε” (ΦΩΤΟ)

Μετά από μια συναρπαστική “μάχη” στον φετινό τελικό του ATP Γουίμπλεντον, ο Νόβακ Τζόκοβιτς επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Νικ Κύργιου και έφτασε σε μια ακόμη κατάκτηση μεγάλου τουρνουά στην καριέρα του.

Ο “Νόλε” συνεχίζει να γράφει ιστορία, καθώς αυτός ήταν ο 32ος τελικός της καριέρας του σε Grand Slam, ξεπερνώντας έτσι τον Ρότζερ Φέντερερ και έτσι έγινε ο “ρέκορντμαν” σε τελικούς μεγάλων διοργανώσεων. Ο Σέρβος πρωταθλητής ήταν ψύχραιμος και συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις, επικρατώντας του Ελληνοαυστραλού τενίστα με 3-1 σετ (4-6, 6-3, 6-4, 7-6).

Πλέον ο Σέρβος απέχει μια κατάκτηση Grand Slam για να φτάσει τον “πολυνίκη” Ράφα Ναδάλ που έχει 22, ενώ κατέκτησε παράλληλα το τέταρτο συνεχόμενο Γουίμπλεντον, κάτι το οποίο έχουν καταφέρει μόνο οι Μποργκ (5 σερί, 1976-80) και Φέντερερ (5 σερί, 2003-07) και Σάμπρας (4 σερί, 1997-00).

Το παιχνίδι άρχισε με εντυπωσιακά σερβίς του Τζόκοβιτς και γρήγορα ο Σέρβος τενίστας πήρε το προβάδισμα στο πρώτο σετ με 2-1 στα γκέιμ. Στη συνέχεια, ο Κύργιος αντέδρασε και με δυο άσσος αρχικά ισοφάρισε και στη συνέχεια με μπρέικ πέρασε μπροστά στο σκορ. Παρά την πίεση του “Νόλε”, ο Ελληνοαυστραλός τενίστας έμεινε ψύχραιμος και κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο σετ της αναμέτρησης με 6-4 για το 1-0 στον τελικό.

Άλλο ένα εκπληκτικό στιγμιότυπο που χάρισε ο Κύργιος στο φετινό Γουίμπλεντον. (AP Photo/Alastair Grant)

Διαφορετική εικόνα είχε η “μάχη” των δυο τους στο δεύτερο σετ, όπου ο Νο.3 τενίστας της παγκόσμιας κατάταξης είχε το “πάνω χέρι” και κρατώντας τα σερβίας του προηγήθηκε γρήγορα με 4-1 στα γκέιμ. Ο Κύργιος προσπάθησε να απαντήσει, ωστόσο υπέπεσε σε αβίαστα λάθη και έτσι ο “Νόλε” κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σετ επικρατώντας στο δεύτερο με το εμφατικό 6-3.

Στο διάλλειμα πριν την έναρξη του τρίτου σετ, ο Κύργιος παραπονέθηκε στο διαιτητή για απόσπαση προσοχής από την κερκίδα του γηπέδου. Παρά τον εκνευρισμό του όμως, ο Ελληνοαυστραλός τενίστας και Νο.40 του κόσμου, πήρε μικρό προβάδισμα (1-2) χάρη στα σερβίς του, ωστόσο ο Τζόκοβιτς αντέδρασε ξανά. Με συνεχόμενα μπρέικ, ο Σέρβος πρωταθλητής πήρε το προβάδισμα με 5-4 και με “όπλο” του το σερβίς, ανέτρεψε το σκορ σε 2-1, φτάνοντας ένα σετ μακριά από την κατάκτηση του φετινού Γουίμπλεντον.

Ο Κύργιος ξεκίνησε πιο δυναμικά στο τέταρτο σετ της αναμέτρησης, παίρνοντας γρήγορα ένα μικρό προβάδισμα με 3-2. Το σερβίς του Ελληνοαυστραλού παρέμεινε εκπληκτικό κατά τη διάρκεια του σετ και με αρκετούς άσσους έφερε το παιχνίδι στο 5-4. Ο Τζόκοβιτς κράτησε το σερβίς του, ισοφάρισε σε 5-5, ωστόσο ο Κύργιος κατάφερε να κρατήσει την ψυχραιμία του και να πάρει ισχνό προβάδισμα με 6-5. O “Nόλε” επέστρεψε δυναμικά όμως για να ισοφαρίσει σε 6-6 και να στείλει το ματς σε tie-break. Εκεί, ο Σέρβος πρωταθλητής έκανε “επίδειξη δύναμης” και έφτασε στην κατάκτηση του τέταρτου σετ και παράλληλα του φετινού τελικού του Γουίμπλεντον.