Ηττήθηκε η εθνική γυναικών από τη Δανία

Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να κατακτήσει κάποια νίκη στα δύο παιχνίδια του μονού με αντίπαλο τη Δανία, στο Group I της Ευρωαφρικανικής ζώνης του Billie Jean King Cup στο Οέιρας της Πορτογαλίας.

Στο πρώτο ματς στο tie, η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου (Νο.206) ηττήθηκε από την Τζόαν Σβέντσεν (Νο.516), με 7-6(4), 4-6, 6-3.

Η Ελληνίδα τενίστρια στο 1ο σετ προηγήθηκε 2-0 και 5-2, όμως δεν έκανε το 1-0, με την αντίπαλό της να προσπερνά με 6-5 και το κατακτά στο tie break με 7-6(4).

Η Γραμματικοπούλου προηγήθηκε 4-2 και 5-2 και στο 2ο σετ,. όμως αυτή τη φορά το κατέκτησε με 6-4. Στο 3ο σετ η Σβέντσεν προηγήθηκε με 4-2, με break έκανε το 5-3 και σερβίροντας έκλεισε το σετ με 6-3.

Δεν τα κατάφερε η Σάκκαρη

Δυστυχώς το φαβορί της αναμέτρησης έχασε από την Κλάρα Τάουσον (Νο.87). Η 21χρονη πήρε τη νίκη με 6-4, 6-4 χαρίζοντας και στη χώρα της την επικράτηση στο tie.

Ο αγώνας άρχισε με δύο break, η Σάκκαρη προηγήθηκε με 2-1 και 4-3, όμως η Τάουσον προσπέρασε με 4-3, και διατηρώντας το σερβίς της έφθασε στο 6-4.//ΔΜ