Ήρθε, είδε, κατέκτησε, αποσύρθηκε!

Σε ένα ιστορικό ματς στην “O2 Arena” του Λονδίνου, ο Ρότζερ Φέντερερ έδωσε την τελευταία παράσταση της θρυλικής του καριέρας χάνοντας – μαζί με τον Ράφα Ναδάλ – από την μεικτή κόσμου με 2-1 σετ στο διπλό του Laver Cup.

Η φράση “end of an era” δεν έχει ταιριάξει ποτέ καλύτερα σε έναν αγώνα. Ο Βασιλιάς του παγκοσμίου τένις, ο Ελβετός αρτίστας, “κρέμασε” οριστικά τη ρακέτα του. Μετά από 111 τίτλους και 20 Grand Slam σε μόνο και διπλό σε… 1750 αγώνες με 1382 νίκες είπε το μεγάλο “αντίο”. Πλάι του βρέθηκε ο μεγάλος του αντίπαλος τα τελευταία 18 χρόνια, Ράφα Ναδάλ. Εκπροσωπώντας την μεικτή Ευρώπης, οι δύο σπουδαίοι τενίστες ηττήθηκαν από τους Τζακ Σοκ και Φράνσις Τιαφό.

Το ξεκίνημα ήταν ισορροπημένο με αμφότερες τις ομάδες να προφυλάσσουν το σερβίς τους στα πρώτα εννιά γκέιμ. Νωρίς νωρίς ο Φέντερερ πέρασε έναν… μαγικό πόντο από αυτούς που μόνο εκείνος ξέρει και μπορεί. Ο 41χρονος βρισκόταν σε μεγάλα κέφια στην τελευταία παράσταση της θρυλικής καριέρας του. Στο δέκατο γκέιμ, παρ’ ότι οι Σοκ και Τιαφό έφτασαν στο 40-15, το σπουδαίο δίδυμο έκανε την ανατροπή. Με αυτόν τον τρόπο έκανε το 6-4 και κατέκτησε το πρώτο σετ.

Οι δύο Αμερικανοί έκαναν γρήγορα μπρέικ στη συνέχεια, μπαίνοντας μπροστά με 2-1 γκέιμ στο δεύτερο σετ. Στη συνέχεια μάλιστα διατήρησαν το σέρβις τους, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 40-15. Αυτό δε συνέβη και στο έκτο γκέιμ, όταν σε μια παρόμοια κατάσταση οι ευρωπαίοι… απάντησαν στο “μπρέικ”. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα… ατέλειωτη εντέκατο γκέιμ, όπου Φέντερερ και Ναδάλ βρέθηκαν έξι φορές με την πλάτη στον τοίχο αλλά μετά από 12 λεπτά έκαναν το 6-5. Εν τέλει, έφτασαν στο τάι μπρέικ, όπου οι Σοκ και Τιαφό επικράτησαν με 7-2 για να κλείσουν το δεύτερο σετ με 7-6, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στο “ματς τάι μπρέικ”. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με τους Αμερικανούς να μην λυγίζουν εύκολα. Ναδάλ και Σοκ πρωταγωνίστησαν στους πρώτους πόντους, με το ντέρμπι να… κρατεί καλά. Ο Φέντερερ πήρε μερικούς σπουδαίους πόντους όμως, εν τέλει η μεικτή κόσμου πήρε τη νίκη με 11-9.

Για την ιστορία, με αυτή τη νίκη η μεικτή κόσμου του Τζον ΜάκΕνρο ισοφάρισε στο συνολικό σκορ (2-2) του φετινού Laver Cup την μεικτή Ευρώπης του Μπιορν Μποργκ.

Τα σετ: 6-4, (2)6-7, 9-11