Ιδανική πρεμιέρα για τη Σάκκαρη

Η Ελληνίδα τενίστρια ξεκίνησε ονειρικά τις υποχρεώσεις της στο WTA Finals στο Φορτ Γουόθ του Τέξας, επικρατώντας της Αμερικανίδας, Τζέσικα Πεγκούλα με 2-0 (7-6(6), 7-6(4)) στο τελευταίο τουρνουά της σεζόν.

Μία άτυπη ρεβάνς από την Πεγκούλα, πήρε η Μαρία Σάκκαρη για τον χαμένο τελικό στη Γουαδαλαχάρα. Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε 2-0 στα σετ της Αμερικανίδας και έβαλε υποψηφιότητα να κατακτήσει μία από τις  δύο πρώτες θέσεις του ομίλου «Nancy Richey».

Η Σάκκαρη άρχισε τον αγώνα με break στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε και κρατώντας με δυσκολία το δικό της service game, προηγήθηκε 2-0. Η Πεγκούλα πάλεψε, έκανε το 2-2 ενώ προηγήθηκε 3-2 σώζοντας δύο πόντους της Μαρίας για break. Στη συνέχεια η Σάκκαρη έκανε το 4-4, με την Αμερικανίδα να προσπερνά ξανά για το 5-4, με την Σάκκαρη να παίρνει το σετ στο tie break.

Η Ελληνίδα ξεκίνησε πολύ δυνατά το δεύτερο σετ, αφού προηγήθηκε 3-0 της Πεγκούλα. Εκείνη στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς ισοφαρίζοντας σε 3-3. Με ευκολία η Σάκκαρη έκανε το 4-3, με την Αμερικανίδα να κλείνει με άσο φέρνοντας και πάλι το παιχνίδι στα ίσα 4-4. Η Σάκκαρη με love game έκανε το 5-4, διευρύνοντας το προβάδισμά της και στο 6-5.

Το σετ κρίθηκε και πάλι στο tie break, η Πεγκούλα έκανε το 2-0, η Σάκκαρη προσπέρασε σε 3-2, κρατώντας το προβάδισμα έκανε το 5-4 και 6-4 “κλειδώνοντας” τη μεγάλη της νίκη.