Η Βέκιτς απέκλεισε τη Σαμπαλένκα

Η νικήτρια του Australian Open, Αρίνα Σαμπαλένκα, έχασε σήμερα (20/2) με 6-7(5) 6-3 6-0 από την Ντόνα Βέκιτς στο τουρνουά τένις του Ντουμπάι.

Η Λευκορωσίδα, η οποία κέρδισε τον δεύτερο τίτλο της Grand Slam στο Melbourne Park τον περασμένο μήνα, έδειχνε να φτάνει σε μία νίκη ρουτίνας αφού κέρδισε ένα “σφιχτό” εναρκτήριο σετ και άρπαξε ένα πρόωρο break στο επόμενο, αλλά η Βέκιτς είχε διαφορετική γνώμη.

Η πρωταθλήτρια από την Κροατία, η οποία συμμετείχε στο τουρνουά έχοντας κερδίσει πέντε από τις προηγούμενες επτά συναντήσεις της με το Νο.2 του κόσμου, ήταν ένα πόντο μακριά από το 3-0 στο δεύτερο σετ, αλλά τότε ξεκίνησε την αντεπίθεσή της.

Αποδείχθηκε το σημείο καμπής του αγώνα, καθώς η Βέκιτς κέρδισε 12 από τα επόμενα 13 game για να εξασφαλίσει τη νίκη και να δημιουργήσει μια σύγκρουση με τη Ρουμάνα Σοράνα Κιστέα, η οποία κέρδισε τη Βερόνικα Κουντερμέτοβα με 6-1 6-4.

«Δεν τα παράτησα», είπε η27χρονη Βέκιτς, ο οποίος βρίσκεται στην 31η θέση της παγκόσμιας κατάταξης. «Δεν σταμάτησα να πιστεύω ότι μπορούσα να κερδίσω. Απλώς συνέχισα να αγωνίζομαι», πρόσθεσε.

Η πρωταθλήτρια του Wimbledon, Μαρκέτα Βοντρούσοβα, αναγκάστηκε να δουλέψει σκληρά απέναντι στην Αμερικανίδα Πέιτον Στιρνς πριν σφραγίσει τη νίκη με 6-1 5-7 6-2, προτού η πρώην πρωταθλήτρια του French Open, Γελένα Οσταπένκο, ξεπεράσει την Ελβετίδα Λούκλου Σούν με 6-3 6-3.

Η πρωταθλήτρια του Μπρίσμπεϊν και του Άμπου Ντάμπι, Έλενα Ριμπακίνα, προκρίθηκε στους “16”, αφού η πρώην Νο.1 στον κόσμο Βικτόρια Αζαρένκα αναγκάστηκε να αποσυρθεί λόγω τραυματισμού πριν από το τρίτο σετ, αφού η αντίπαλός της ισοφάρισε τον αγώνα (4-6 6-2).

Η Μαρία Σάκκαρη μετά τη νίκη της με 6-2 6-4 επί της Αμερικανίδας Έμα Ναβάρο και θα αντιμετωπίσει την Γιασμίνε Παολίνι, η οποία κέρδισε τη Λέιλα Φερνάντες με 6-3 6-4.//Λ.