Η Γκοφ ήταν επτάψυχη και πέρασε στους “4” του Roland Garros

Η 20χρονη Αμερικανίδα (Νο.3) κέρδισε την Ονς Ζαμπέρ (Νο.9) με 4-6, 6-2, 6-3 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Γαλλικού τουρνουά, για τέταρτη φορά στην καριέρα της.

Εκεί θα περιμένει τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Ίγκα Σβιόντεκ και τη Μαρκέτα Βοντρούσοβαμ μεγάλο φαβορί να είναι το νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης.

Η Ζαμπέρ ήταν εξαιρετική στο πρώτο σετ και έβαλε βάσεις για μια σπουδαία νίκη, έχοντας στο πλευρό της και το κοινό του Philippe Chatrier, αλλά υπέπεσε σε πολλά αβίαστα λάθη στη συνέχεια, ενώ και η Κόκο ανέβασε το επίπεδό της.

Κατάφερε να σώσει μέσα σε αποθέωση δύο ματς πόιντ της νεαρής Αμερικανίδας στο 5-3 του τρίτου σετ, όπου είχε και ένα μπρέικ πόιντ, ωστόσο αστόχησε σε smash στην τρίτη ευκαιρία της Γκοφ και έμεινε εκτός ημιτελικού, όπως συνέβη και πέρυσι.//ΔΜ