H Ριμπάκινα κατέκτησε το τουρνουά της Ρώμης!

Μετά την αποχώρηση της Ανχκελίνα Καλίνινα λόγω τραυματισμού, η 23χρονη τενίστρια από το Καζακστάν κατέκτησε τον τίτλο του Masters της Ρώμης, ενώ το σκορ ήταν υπέρ της Ουκρανής πρωταθλήτριας.

Η Έλενα Ριμπάκινα είδε την Ανχκελίνα Καλίνινα να αποχωρεί μετά το πρώτο γκέιμ του δεύτερου σετ του μεγάλο τελικού στο Masters της Ρώμης και έτσι η νεαρή τενίστρια από το Καζακστάν, στέφθηκε πρωταθλήτρια του απλού γυναικών στην ιταλική πρωτεύουσα.

Η Ουκρανή πρωταθλήτρια βρισκόταν μπροστά στο σκορ, καθώς είχε κατακτήσει το πρώτο σετ με 6-4 και ήταν στο 1-0 του δεύτερου σετ, όμως ένας τραυματισμός “χάρισε” το τρόπαιο στην Ριμπάκινα.

Η Ριμπάκινα υπενθυμίζεται πως είχε προκριθεί στα ημιτελικά του τουρνουά, καθώς στο ματς με την Ίγκα Σβιόντεκ, η Πολωνή είχε επίσης αποχωρήσει με πόνους στο γόνατο, μετά το 2-2 του 3ου σετ΄.

Ο τελικός ολοκληρώθηκε έπειτα από 65 λεπτά λίγο μετά τα μεσάνυχτα. Έτσι, η Ριμπάκινα έφτασε στον πέμπτο τίτλο της καριέρας της και στον δεύτερο μέσα στο 2023 μετά την κατάκτηση του Indian Wells, ενώ παράλληλα πρωταθλήτρια του περσινού Wimbledon, με την πορεία της στη Ρώμη κέρδισε δυο θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη και θα “σκαρφαλώσει” στο Νο.4 της παγκόσμιας κατάταξης.

Παρά την αποχώρηση και την ήττα της, η Καλίνινα αναρριχήθηκε 22 θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη και βρέθηκε στο Νο. 25 του κόσμου. //Γ.