Γύρισε από την “κόλαση” και πάει τελικό

Παρ’ ότι δέχθηκε μπρέικ στο πρώτο μόλις γκέιμ του αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και την ενέργεια, ανέτρεψε το ματς κόντρα στον Αντρέι Ρούμπλεφ (2-1) και θα διεκδικήσει τον τίτλο του Astana Open αύριο (8/10).

O 24χρονος τα βρήκε… σκούρα στην αρχή του ματς, ωστόσο απέδειξε ότι μπορεί να ανταπεξέρχεται σε δύσκολες καταστάσεις. Η ανατροπή κόντρα στον Ρώσο τον φέρνει στον τελικό της διοργάνωσης, όπου περιμένει έναν εκ των Ντανιίλ Μεντβέντεφ και Νόβακ Τζόκοβιτς.

Το ξεκίνημα ήταν το χειρότερο δυνατό για τον Έλληνα τενίστα, μιας και ο αντίπαλός του κατάφερε να κάνει μπρέικ μόλις στο πρώτο γκέιμ. Στη συνέχεια ωστόσο διατήρησε το σερβίς του και προσπάθησε να απαντήσει με το ίδιο νόμισμα. Εν τέλει δεν τα κατάφερε, σπαταλώντας τρία μπρέικ πόιντ, δύο εκ των οποίων στο δέκατο γκέιμ.

Το δεύτερο σετ, με εξαίρεση το… μπρέικ με το καλημέρα, είχε την ίδια εξέλιξη. Δυνατές μάχες, όμορφα ράλι αλλά και διατήρηση του σερβίς από τους δύο αντιπάλους. Ωστόσο, αυτή τη φορά στο φινάλε, ήρθε το “σπάσιμο”. Όχι από τον Ρούμπλεφ, αλλά από τον Τσιτσιπά που έκανε το 1-1 στα σετ με 6-4.

Με τα πρώτα επτά γκέιμ του τελευταίου σετ να έχουν… ίδια εξέλιξη, το ματς φαινόταν να οδηγείται στο τάι μπρέικ. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας όμως, είχε άλλη άποψη. Με ένα μπρέικ στο όγδοο γκέιμ έκανε το 5-3 και σέρβιρε για τη νίκη. Εν τέλει δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και με σκορ 6-3 πήρε το σετ, το ματς και την πρόκριση στον τελικό.

Τα σετ: 6-4, 4-6, 3-6