Γύρισε από την… κόλαση και πέρασε στον τελικό!

Ο σκανδιναβικός “εμφύλιος” στον πρώτο ημιτελικό του Masters της Ρώμης ανέδειξε μεγάλο νικητή τον Χόλγκερ Ρούνε επί του Κάσπερ Ρουντ με 2-1 σετ, μετά από περίπου 3 ώρες αγώνα και ο 20χρονος Δανός έγινε ο πρώτος φιναλίστ του μεγάλου τελικού της Κυριακής (21/05).

Εκεί, όπου θα βρει απέναντί του τον Στέφανο Τσιτσιπά ή, τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ, οι οποίοι θ’ αναμετρηθούν στον δεύτερο ημιτελικό του Σαββάτου (20/05). Το σερί νικών (4/4) που είχε ο Νορβηγός απέναντι στον Ρούνε στους μεταξύ τους αγώνες διακόπηκε σήμερα. Ο 24χρονος ξεκίνησε πολύ καλά, έστω και στο τάι μπρέικ προηγήθηκε με 1-0 σετ (7-6) και στο δεύτερο με μπρέικ πήρε προβάδισμα με 4-2 στα game.

Εντελώς ξαφνικά, όμως, “γύρισε ο διακόπτης” προς την αντίθετη πλευρά και με διαδοχικά λάθη έδωσε την ευκαιρία στον Ρούνε να ισοφαρίσει παίρνοντας τέσσερα διαδοχικά game (6-4). Η… κατηφόρα που είχε πάρει ο Ρουντ δεν είχε σταματημό ούτε στο decider σετ, εκεί όπου ο νεαρός Δανός έφτασε πολύ εύκολα στο 2-1 με 6-2 και δικαίως πανηγύρισε τη μεγάλη του νίκη, πρώτη απέναντι στο Νο.4 της παγκόσμιας κατάταξης.//Α.