Εύκολα τον Νόρι και τώρα… Κύργιος

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ξεπέρασε το εμπόδιο του Άγγλου τενίστα με 3-1 σετ (2-6, 6-3, 6-2, 6-4) και πήρε το “εισιτήριο” για τον τελικό του φετινού Γουίμπλεντον μετά από 2 ώρες και 37 λεπτά αγώνα.

Ο Νο.1 τενίστας της παγκόσμιας κατάταξης, Νόβακ Τζόκοβιτς, εξακολουθεί να γράφει ιστορία, καθώς με τη σημερινή του νίκη, οδηγήθηκε στο 32ο τελικό Grand Slam της καριέρας του, ξεπερνώντας τον Ρότζερ Φέντερερ.

Ο αγώνας δεν άρχισε ιδανικά για τον Σέρβο πρωταθλητή, καθώς ο Κάμερον Νόρι στην αρχή της αναμέτρησης, κρατούσε το σερβίς του έστω και δύσκολα και με δυο συνεχόμενα μπρέικ κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 6-2.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τον Άγγλο τενίστα (Νο.9 της παγκόσμιας κατάταξης). Ο “Νόλε” είχε επιτυχημένα σερβίς και πήρε αρκετούς πόντους από αυτά, χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στο Νόρι. Το δεύτερο σετ της αναμέτρησης πήγε στο Σέρβο πρωταθλητή με 6-3.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου σετ της αναμέτρησης, με τον Τζόκοβιτς να αρχίζει με μπρέικ και στην πορεία να μετατρέπει τον ημιτελικό σε μονόλογο. Με συνοπτικές διαδικασίες, πέρασε μπροστά στο σκορ με 2-1, επικρατώντας στο τρίτο σετ με 6-2.

Με δυναμικό ξεκίνημα στο τελευταίο, όπως αποδείχθηκε, σετ του αγώνα, ο Τζόκοβιτς κατάφερε να πάρει “απόσταση” δυο γκέιμ με εξαιρετικές άμυνες και καλό παιχνίδι κοντά στο φιλέ. Ο “Νόλε” έκανε το 6-4 στο τέλος και το 3-1 στα σετ, πανηγυρίζοντας μια ακόμη σπουδαία πρόκριση στον τελικό του βρετανικού Grand Slam.

Εκεί, θα αντιμετωπίσει τον Ελληνοαυστραλό τενίστα, Νικ Κύργιο (No.40 της παγκόσμιας κατάταξης) για τον πέμπτο συνεχόμενο και συνολικά έβδομο τίτλο στο Γουίμπλεντον. Αξίζει να αναφερθεί πως ο Νόρι είχε την ευκαιρία να γίνει ο μοναδικός Άγγλος τενίστας που φτάνει στον τελικό του βρετανικού τουρνουά μετά από έξι χρόνια.