Επιβίωσε ο Τσιτσιπάς και συνεχίζει στη Βαρκελώνη (highlights)

Ο Έλληνας τενίστας παρότι βρέθηκε φάτσα με τον αποκλεισμό με αντίπαλο τον Ακόστα Ντίαζ (έχανε με 5-2 στο tiebreak του τρίτου σετ) κατόρθωσε να προκριθεί στα ημιτελικά του Barcelona Οpen, κερδίζοντας με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 6-7).

O Στέφανος Τσιτσιπάς φάνηκε κουρασμένος πνευματικά και σωματικά στο πρώτο σετ και το έχασε με 6-4, αν και είχε ευκαιρίες για να κάνει break στο τελευταίο game. Βέβαια το νούμερο 7 της παγκόσμιας κατάταξης, έκανε την αντεπίθεσή του στη συνέχεια και χωρίς να δυσκολευτεί σε μεγάλο βαθμό, πήρε το δεύτερο σετ με σκορ 6-3.

Στο τρίτο σετ ο πρωταθλητής του Μόντε Κάρλο χρειάστηκε να υπερβάλλει εαυτόν, για να κερδίσει τον Αργεντινό αντίπαλό του, καθώς ήταν πίσω στο σκορ με 3-1 games, πήρε το προβάδισμα με 5-3, όμως ο Ντίαζ δεν είχε την τελευταία του λέξη.

Με τη σειρά του πήρε τα επόμενα τρία games, έκανε το 6-5, ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο θρίλερ του tiebreak. Εκεί φάνηκε πως ο Ντίαζ είχε το πάνω χέρι, καθώς το 5-2 τον έκανε ακλόνητο φαβορί για τη νίκη, όμως ο Τσιτσιπάς με τέσσερις σερί πόντους, έκανε το 6-5 κι εκεί το προβάδισμα και τα match point έδιναν κι έπαιρναν.

Τελικά ο πιο μπαρουτοκαπνισμένος αθλητής, πήρε τη νίκη με σκορ 10-8 στο 13ο game του τρίτου σετ και ο Τσιτσιπάς, συνεχίζει αήττητος την πορεία του στη χωμάτινη επιφάνεια.//ΔΜ