Επική πρόκριση για Βαβρίνκα

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς 4.5 ωρών, ο 38χρονος Ελβετός απέδειξε πόσο σπουδαίος τενίστας είναι, επικρατώντας με 3-2 του Αλμπερτ Ράμος Βινιόλας, παρότι προηγήθηκε με 2-0 σετ στο ξεκίνημα!

Αντέχει ακόμη και στα 38 του χρόνια ο Σταν Βαβρίνκα! Μετά από ένα επικό ματς 4.5 ωρών, ο Ελβετός απέδειξε πόσο σπουδαίος τενίστας, επικρατώντας με 3-2 του Άλμπερτ Ράμος Βινιόλας, παρότι προηγήθηκε με 2-0 σετ στο ξεκίνημα.

Ο Βαβρίνκα έδειχνε ακούραστος στο 5ο σετ και με 6-4 πανηγύρισε την πρόκρισή του στον 2ο γύρο του Ρολάν Γκαρός, έχοντας νωρίτερα απωλέσει το προβάδισμα του 7-6(5), 6-4, που πήρε από τον Βινιόλας. Ο Ισπανός έφερε το ματς στα ίσια με 6-7(2) και 1-6, αλλά στο decider σετ απέναντι στον αειθαλή “Σταν”… λύγισε.

Η σημερινή ήταν η νίκη νο 45 για τον Ελβετό στο Γαλλικό Όπεν επί συνόλου 61 αγώνων, αλλά και η πρώτη για τον πρώην Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης στο κορυφαίο Grand Slam μετά το 2020.

Ο πρωταθλητής του 2015 στο Παρίσι ολοκλήρωσε το ματς με 14 άσους, 79 αβίαστα λάθη (4 διπλά) και 76 winners. Κατάφερε να νικήσει και τα άσχημα ποσοστά που είχε στα μπρέικ πόιντ, έχοντας μόλις 4/17,.//Λ.