Εκτός προημιτελικών τα αδέρφια Τσιτσιπά

Οι Στέφανος και Πέτρος άγγιξαν την ανατροπή και την παρουσία τους στα προημιτελικά, αλλά ηττήθηκαν με 2-1 σετ από το δίδυμο Μαρσέλο Αρεβάλο/Ζαν-Ζουλιέν Ροζέρ κι αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του διπλού στο ATP Μόντε Κάρλο.

Τα αδέρφια Τσιτσιπά μπορεί να έφτασαν κοντά σε μία σπουδαία ανατροπή, αλλά λύγισαν στο φινάλε και ηττήθηκαν με 2-1 σετ από τους Αρεβάλο και Ροζέρ, σταματώντας το… ταξίδι τους στους “16” του διπλού στο ATP Μόντε Κάρλο.

Οι Στέφανος και Πέτρος έχασαν πολύ εύκολα το πρώτο σετ και δεν μπόρεσαν να προβάλλουν αντίσταση τους αντιπάλους τους. Οι Αρεβάλο και Ροζέρ έκαναν μπρέικ με το… καλησπέρα και προηγήθηκαν στο σκορ, με τους δύο Έλληνες αθλητές να “κυνηγούν” από νωρίς. Οι δύο τενίστες από το Ελ Σαλβαδόρ και την Ολλανδία, αντίστοιχα, προηγούνταν με 2-4 κι έκαναν νέο μπρέικ, παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων για το 2-5, προτού διαμορφώσουν το 2-6, για να κατακτήσουν το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, τα αδέρφια Τσιτσιπά είδαν ξανά τους Αρεβάλο και Ροζέρ να τους κάνουν μπρέικ. Αυτή τη φορά, όμως, απάντησαν άμεσα και ισοφάρισαν σε 1-1, φτάνοντας στο πρώτο δικό τους μπρέικ στο ματ. Εν συνεχεία, τα δύο ζευγάρια πήγαιναν χέρι-χέρι στο ματς, το οποίο κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Η “μάχη” συνέχισε να είναι αμφίρροπη, ωστόσο οι Έλληνες αθλητές κατάφεραν να κάνουν τη διαφορά και να επικρατήσουν με 7-5. Στο τρίτο σετ, τα αδέρφια Τσιτσιπά προηγήθηκαν, αλλά οι Αρεβάλο/Ροζέρ δεν παρέδωσαν τα… όπλα, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη κι επικράτησαν με 5-10, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο.//