Έκανε το πρώτο βήμα ο Τζόκοβιτς

Ο κορυφαίος Σέρβος τενίστας, μπήκε με το δεξί στο Wimbledon, επικράτησε με 3-0 σετ του Πέδρο Κατσίν και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Grand Slam που διεξάγεται στο Λονδίνο.

Νικηφόρα ξεκίνησε την προσπάθεια να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Wimbledon ο Νόβακ Τζόκοβιτς. Ο Σέρβος δυσκολεύτηκε μόνο στο τρίτο σετ απέναντι στον Πέδρο Κατσίν, τον οποίο νίκησε με 3-0 μετά από 2 ώρες και 17 λεπτά, παίρνοντας χωρίς να… ιδρώσει το “εισιτήριο” για τον 2ο γύρο του 3ου Grand Slam της σεζόν.

Ο “Νολε” πήρε πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 6-3, 6-3 και στο τρίτο χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να κλείσει το ματς με 7-6 (4). Παρά τις διακοπές που σημειώθηκαν στη διάρκεια του αγώνα, εξαιτίας της βροχής, ο 36χρονος Σέρβος δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα από το Νο.68 της παγκόσμιας κατάταξης. Την Τετάρτη (05/07) απέναντι στον Τζόρνταν Τόμπσον θα επιδιώξει να πετύχει την 350η νίκη του σε τουρνουά Grand Slam.//