Έκανε «περίπατο» η Σάκκαρη

Άνετη νίκη με 2-0 σετ πανηγύρισε η Ελληνίδα τενίστρια κόντρα στην
Εκατερίνα Αλεξάντροβα, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο του Όπεν της Ρώμης.

Η Μαρία Σάκκαρη είχε εύκολο έργο κόντρα στο Νο.31 της παγκόσμιας κατάταξης, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 2-0 σετ (6-3, 6-2). Επόμενη αντίπαλος για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια είναι η Κόκο Γκοφ (Νο.15 του κόσμου), η οποία μέχρι στιγμής στο τουρνουά έχει επικρατήσει της Γερμανίδας Αντζελίκ Κέρμπερ και της Μάντισον Μπρενγκλ.

Στο πρώτο σετ, η Σάκκαρη εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες της Ρωσίδας παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα στα γκέιμ. Με αρκετά λάθη στο σερβίς της, η Αλεξάντροβα έμεινα πολύ πίσω στο σκορ και έτσι η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης, η Σάκκαρη δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Αλεξάντροβα. Έτσι, με χαρακτηριστική άνεση, έφτασε στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ, αυτή τη φορά με 6-2 και πήρε την πρόκριση για τη φάση των 16 της διοργάνωσης στη Ρώμη.