Έδειξε χαρακτήρα!

Παρά τα εμπόδια που του παρουσιάστηκαν, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε την ανωτερότητά του κόντρα στον Ντομινίκ Τιμ, τον κέρδισε με 3-2 σετ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Wimbledon.

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που ξεκίνησε χθες και ολοκληρώθηκε σήμερα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-2 σετ του Ντόμινικ Τιμ και προκρίθηκε στον β΄ γύρο του Wimbledon, όπου θ΄ αντιμετωπίσει τον Άντι Μάρεϊ.

Το 1ο σετ ολοκληρώθηκε με κυρίαρχο τον Τιμ, ο οποίος έκανε δύο break και έφτασε στο 6-3 με σχετική άνεση. Στο 2ο σετ το παιχνίδι ισορρόπησε, όμως η βροχή που είχε προκαλέσει πεντάλεπτη διακοπή στο 1ο σετ, επέστρεψε πιο ισχυρή και οδήγησε σε οριστική διακοπή, με τον Έλληνα πρωταθλητή να προηγείται με 4-3. Το τρομερά ανταγωνιστικό σετ πήγε στο tie break, όπου ο 24χρονος ήταν καταιγιστικός (7-1), ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Το τρίτο σετ ήταν μονόλογος για τον Τσιτσιπά. Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν ανώτερος, έκανε το ένα break μετά το άλλο και κατάφερε πολύ εύκολα να το πάρει με 6-2 και να προηγηθεί με 2-1. Ισορροπημένο ήταν το 4ο σετ. Οι δύο τενίστες διατηρούσαν τα… σέρβις τους και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρεικ. Εκεί ο Τιμ έφθασε πρώτος σε mini break για το 4-2, έφθασε στο 6-3 και σε τρία set points, ο Τσιτσιπάς “έσβησε” τα δύο, με τον Τιμ να κατακτά το σετ με 7-6(5) και όλα να κρίνονται στο 5ο.

Στο 5ο και τελευταίο σετ, οι δύο αντίπαλοι έπαιρναν με ευκολία τα σέρβις τους. Ο Τιμ πήρε τέσσερα love games, ο Τσιτσιπάς τρία και ο αγώνας οδηγήθηκε ξανά στο tie break. Αμφότεροι έσπασαν από μία φορά το σέρβις του άλλου κι ένα λάθος του Τιμ οδήγησε τον Τσιτσιπά σε δεύτερο match point. Παρόλο που ο Αυστριακός αντιστάθηκε, ο Έλληνας πρωταθλητής έφτασε σε μία σημαντική νίκη.//Κ.

Τα σετ: 3-6, 7-6 (2), 6-2, 6-7 (5), 7-6 (8)