Έχασε από τον Κύργιο, αποχαιρέτησε το Γουίμπλεντον

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ελληνοαυστραλό, ηττήθηκε με 3-1 στο πρώτο κορτ και έμεινε εκτός συνέχειας στο τρίτο – χρονικά – τουρνουά Grand Slam του 2022.

Οι δύο αθλητές κοντραρίστηκαν μέχρι… τελευταίου πόντου στο πρώτο σετ. Κανείς τους δεν έχασε γκέιμ στο οποίο σέρβιρε, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στο τάι μπρέικ. Ο Τσιτσιπάς κυριάρχησε στο “μίνι σετ” και το κατέκτησε με 7-2. Η εικόνα ήταν παρόμοια και στη συνέχεια. Με τη διαφορά, όμως, ότι στο 10ο γκέιμ του δεύτερου σετ ο Κύργιος έκανε το “μπρέικ” και ισοφάρισε τον αγώνα σε 1-1.

Ο Κύργιος, επιστρατεύοντας και μερικά… κόλπα κατάφερε να επηρεάσει τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα. Για αυτό και στο τέταρτο γκέιμ κατάφερε να “σπάσει” το σερβίς του αντιπάλου του παίρνοντας προβάδισμα με 3-1. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, όλα ήταν πιο εύκολα για τον Αυστραλό ομογενή ο οποίος κατέκτησε το τρίτο σετ με 6-3.

Στο τέταρτο, ο Τσιτσιπάς έμοιαζε να βρίσκει τον καλό του εαυτό και κατάφερε, αρχικά, να διατηρήσει το σερβίς του. Ο 23χρονος έφτασε κοντά και στο “μπρέικ”, όμως ο Κύργιος αντέδρασε εξαιρετικά υπό πίεση. Εν τέλει έφτασαν να παίζουν την τύχη του σετ στο “τάι μπρέικ”. Το Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης άρχισε ιδανικά, πετυχαίνοντας άσο. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τον Κύργιο να κάνει την ανατροπή και να κερδίζει το σετ 6(9)-6(7) αλλά και το ματς (3-1). Στον επόμενο γύρο, δηλαδή την φάση των 16, θα αντιμετωπίσει τον Αμερικανό Μπράντον Νακασίμα.

Τα σετ: 6(2)-6(7), 6-4, 6-3, 6(9)-6(7).