Δυσκολεύτηκε, αλλά προκρίθηκε στους “8” ο Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε το καθήκον του και επικράτησε με 2-0 σετ κόντρα στον Κορεντέν Μουτέ, παίρνοντας έτσι το “εισιτήριο” για τα προημιτελικά του “Paris Masters”.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκαμψε την αντίσταση του 23χρονου Γάλλου (Νο.64 της παγκόσμιας κατάταξης) και επιβλήθηκε με 2-0 σετ (6-3, 7-6), σφραγίζοντας μια θέση στην οκτάδα του γαλλικού τουρνουά. Το βράδυ της Παρασκευής (4/11) θα αγωνιστεί για μια θέση στα ημιτελικά, εκεί όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στον Πάμπλο Καρένιο Μπούστα και τον Τόμι Πολ.

Μετά από 100 λεπτά αγώνα, ο Έλληνας τενίστας δεν αντιμετώπισε καν break point από τον Γάλλο και κατάφερε στο τέλος του δεύτερου σετ να κυριαρχήσει μετά από ανατροπή στο απαιτητικό tie-break.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο σετ. Κράτησε το απόλυτο στο σερβίς του και στο κατάλληλο σημείο έκανε το μπρέικ που ήθελε, κατακτώντας έτσι το πρώτο σετ με 6-3.

Στο δεύτερο και τελευταίο σετ, όπως εξελίχθηκε το ματς, ο Γάλλος, έχοντας θερμή στήριξη από τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο, έδειξε πολύ πιο ανταγωνιστικό προφίλ. Οι δύο τενίστες κράτησαν δίχως την παραμικρή απώλεια, το σερβίς τους μέχρι το τάι-μπρέικ, εκεί όπου “μίλησε” η κλάση του Έλληνα τενίστα. Ο Τσιτσιπάς “έσπασε” και τα δυο σερβίς του Γάλλου, φτάνοντας στο 7-3 και σε μια σημαντική νίκη αντίστοιχα, η οποία τον έστειλε στους “8” του Όπεν που διεξάγεται στη γαλλική πρωτεύουσα.