Διέλυσε τον Ρουντ και έγραψε ιστορία ο Τζόκοβιτς!

Ο θρυλικός Σέρβος τενίστας επικράτησε με 3-0 σετ του Νορβηγού αντιπάλου του, κατέκτησε το 3ο Roland Garros της καριέρας του, αλλά και το 23ο τουρνουά Grand Slam συνολικά, ξεπερνώντας τον Ράφα Ναδάλ.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έπαιξε για άλλη μία φορά τένις από… άλλο πλανήτη. Ο Κάσπερ Ρουντ παρότι βρέθηκε άξια έως τον τελικό, δεν κατάφερε να προβάλλει σπουδαία αντίσταση. Κάπως έτσι, ο “Νόλε” είναι πλέον ο άνθρωπος με τα περισσότερα “μεγάλα” τουρνουά από κάθε άλλο, στην ιστορία του παγκοσμίου τένις.

Το ξεκίνημα για τον Νορβηγό ήταν ιδανικό, μιας και έκανε μπρέικ μόλις στο δεύτερο γκέιμ. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να προηγηθεί αρχικά με 3-0 και στη συνέχεια με 4-1. Ωστόσο, ο Σέρβος κατάφερε να απαντήσει με τον… ίδιο τρόπο, φτάνοντας στο 4-4 με δικό του μπρέικ. Το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, εκεί όπου ο 36χρονος έκανε… πάρτι και με 7-1 άνοιξε το σκορ στο ματς.

Ο Τζόκοβιτς ξεκίνησε με… φόρα το δεύτερο σετ, μιας και πρακτικά “αντέγραψε” ότι έκανε ο Ρουντ λίγο νωρίτερα. Μπρέικ στο δεύτερο γκέιμ, προβάδισμα αρχικά με 3:0 και στη συνέχεια με 4:1. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και δεν είχε καμία σχέση με ότι συνέβη πριν, μιας και ο “Νόλε” δεν σταμάτησε να κυριαρχεί στο κορτ και έκανε το 2-0 με 6-3.

Το τρίτο σετ ήταν πιο ισορροπημένο, με τους δύο τενίστες να προστατεύουν το σέρβις τους στα πρώτα 10 γκέιμ. Στο 11ο όμως, ο Σέρβος όχι μόνο έκανε μπρέικ, αλλά το πέτυχε χωρίς να χάσει ούτε έναν πόντο από το Νορβηγό αντίπαλό του. Στη συνέχεια χρειάστηκε απλώς να διατηρήσει το δικό του, κάτι που έκανε, κλείνοντας το σετ, το ματς, αλλά και το Roland Garros με 7-5.//Α.

Τα σετ: (7)6-6(1), 6-3, 7-5