Αποκλείστηκε η Παπαμιχαήλ από το US Open με τρεις διακοπές

Η Ελληνίδα τενίστρια αποχαιρέτησε το αμερικανικό Open από τα προκριματικά, αφού ηττήθηκε από την Βέρα Ζβονάρεβα με 2-0 σετ.

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ γνώρισε την ήττα στον β’ γύρο των προκριματικών του US Open από την Ρωσίδα πολύπειρη τενίστρια. Έται, η 30χρονη Ελληνίδα, δεν θα βρεθεί για πρώτη φορά στην καριέρα της στο κυρίως ταμπλό του US Open.

Ο αγώνας είχε τρεις παύσεις, αφού υπήρξαν δύο διακοπές, λόγω της βροχής στη Νέα Υόρκη. Την Πέμπτη (24/8), πραγματοποιήθηκε η πρώτη παύση, με το σκορ να βρίσκεται στο 5-3 και την Παπαμιχαήλ αν προηγείται με 30-0. Την Παρασκευή (25/8), οι τενίστριες επισκέφθηκαν το court 8, με φόντο την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Η 38χρονη Ζβονάρεβα κέρδισε τρία game στην σειρά και ανέτρεψε το σετ, κατακτώντας το με 7-5.

Το ίδιο έκανε και στο 2ο σετ. Ενώ η Παπαμιχαήλ πήρε το πρώτο game, στο δεύτερο η βροχή έφερε τη νέα διακοπή, για περίπου μία ώρα. Πράγματι, η Ελληνίδα τενίστρια προηγήθηκε με 4-1, με την Ζβονάρεβα να ισοφαρίζει σε 4-4. Η Παπαμιχαήλ απάντησε εκ νέου και πήγε στο 5-4, αλλά αμέσως μετά στο σερβίς της αντιπάλου, έχασε τέσσερα set points.

H Ζβονάρεβα δεν χαράμισε το σερβίς της (5-5), προηγήθηκε με break στο 6-5 και σερβίροντας για τη νίκη έφτασε στο 40-0. Την αναμέτρηση ολοκλήρωσε στη δεύτερη ευκαιρία, τελειώνοντας το σετ με 7-5.