Αποκλείστηκε από την Βιέννη ο Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας πρωταθλητής, δεν τα κατάφερε κόντρα στον Τσόριτς, ηττήθηκε με 2-1 σετ στο τάι μπρέικ και έμεινε εκτός προημιτελικών.

Παρά το γεγονός ότι πήρε το πρώτο σετ κόντρα στον Μπόρνα Τσόριτς και προηγήθηκε στο δεύτερο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, χάνοντας με 2-1 σετ (6-4, 4-6, 6-7) και μένοντας εκτός από τον δεύτερο γύρο του Erste Bank Open της Βιέννης.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το παιχνίδι, με τους δύο τενίστες να “βαδίζουν”… χέρι-χέρι στα δύο πρώτα σετ, στα οποία τόσο ο Τσιτσιπάς, όσο και ο Μπόριτς έκαναν το break στο 10ο και 9ο game, με τον Έλληνα πρωταθλητή να παίρνει το πρώτο με 6-4 και το προβάδισμα και τον Κροάτη ν΄ απαντά με τον ίδιο τρόπο (4-6) και να ισοφαρίζει.

Στο τρίτο και καθοριστικό, ο Τσόριτς έκανε πρώτος το break στο 5ο σετ και προηγήθηκε με 3-2, ο Έλληνας τενίστας ισοφάρισε άμεσα (3-3) και το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρίκ. Εκεί, όπου ο Κροάτης επικράτησε με 7-6 (4), πανηγυρίζοντας έξαλλα την ανατροπή!

Θυμίζουμε, πως αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα του Στέφανου κόντρα στον Κροάτη.Αντίπαλος του Τσόριτς στους προημιτελικούς του τουρνουά θα είναι ο Πολωνός, Χούμπερτ Χουρκάτς, ο οποίος νίκησε με 2-1 σετ τον Εμίλ Ρουσουβουόρι.