Αποχαιρέτησε το Wimbledon o Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας τενίστας ηττήθηκε 3-2 (3-6, 7-6, 3-6, 6-4, 6-4 ) σετ από τον Κρίστοφερ Γιούμπανκς και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του λονδρέζικου Major.

Παρά το γεγονός ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και όλα έδειχναν ότι θα είχε ένα εύκολο απόγευμα, ο Κρίστοφερ Γιούμπανκς ανέβασε ρυθμό από το τέταρτο σετ και τελικά πήρε τη νίκη με 3-2 (3-6, 7-6, 3-6, 6-4, 6-4 ) και την πρόκριση στα προημιτελικά εκεί που θα κοντραριστεί με τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ, με τους δυο τενίστες να βρίσκονται για πρώτη φορά στους “8” της διοργάνωσης.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον Γιούμπανκς να παίρνει το πρώτο γκέιμ και το προβάδισμα κόντρα στον Στέφανο, ο οποίος κράτησε το σερβίς του και έκανε το 1-1. Μόλις στο τρίτο γκέιμ του αγώνα ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ και πήρε το προβάδισμα με 2-1, ενώ στη συνέχεια κράτησε και πάλι το σερβίς του και διεύρυνε σε 3:1. Ο Γιούμπανκς μείωσε σε 3-2, με τον Στέφανο να κάνει το 5-3 και στη συνέχεια το 6-3 και να παίρνει το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο γκειμ, με τον Αμερικανό να απαντά και να κάνει το 1-1. Ο Στέφανος στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του και πέρασε ξανά μπροστά, με τον Γιούμπανκς να κάνει και πάλι το ίδιο και να ισοφαρίζει. Ο Έλληνας τενίστας προσπάθησε να πιέσει και να κάνει το μπρέικ, με τον Αμερικανό να κρατά και να οδηγεί το σετ στο 6-6. Το δεύτερο σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ με τον Γιούμπανκς να είναι ο νικητής και να κάνει το 1-1 στα σετ.

Ο Στέφανος μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και σε αντίθεση με τα μπρέικ πόιντς που δεν εκμεταλλεύτηκε στο δεύτερο, έκανε από νωρίς το μπρέικ για να προηγηθεί 3-2 στα γκέιμ και στη συνέχεια τον Αμερικανό με δύο άσους να μειώνει σε 4-3. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τα δύο επόμενα γκέιμ και κατέκτησε το σετ με 6-3.

Το τέταρτο σετ δυσκόλεψε περισσότερο τον Στέφανο ο οποίος πήρε αρχικά το προβάδισμα, όμως ο Γιούμπανκς είχε πάντα την απάντηση. Ο Έλληνας τενίστας έκανε το 1-0, ο Αμερικανός έκανε το 1-1, με τους δύο αθλητές να πηγαίνουν χέρι-χέρι έως το 4-4. Ο Γιούμπανκς έκανε το 5-4 και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε το κρίσιμο λάθος του Τσιτσιπά, για να κάνει το 6-4 και να πάρει το τέταρτο σετ φέρνοντας και πάλι την ισορροπία για το 2-2.

Για τρίτη φορά ο Στέφανος Τσιτσιπάς οδήγησε το παιχνίδι σε πέμπτο σετ, με τον Αμερικανό να παίρνει τα δύο πρώτα σετ και τον Έλληνα τενίστα να μειώνει σε 2-1 και να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο ψάχνοντας το μπρέικ που θα έφερνε το γκέιμ στα ίσα, όμως Γιούμπανκς έκανε το 3-1. Στη συνέχεια ο Στέφανος κράτησε το σερβίς του έκανε το 3-2 και με μπρέικ ισοφάρισε σε 3-3. Ο Αμερικανός όμως, έκανε απάντησε με μπρέικ παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα με 4-3 και έπειτα έκανε το 5-3. Ο Έλληνας τενίστας στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του, μείωσε σε 5-4 και έμεινε ζωντανός στο παιχνίδι κυνηγώντας το break. Ο Κρίστοφερ Γιούμπανκς όμως έκανε το 6-4 και πήρε το σετ αλλά και το ματς, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους “8” της διοργάνωσης.//Μ